Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fantastisk storloppskväll på Övrevoll

31 juli 2014

I kväll tävlas det på norska Övrevoll galoppbana. Åtta lopp står på programmet inklusive två grupplopp och norskt Derby Trial och V65 rids i lopp 3-8.

WABA Gruppen Oslo Cup (Gr3) rids över 2400 meter och med hela 600.000 norska kronor i prispotten. Startfältet består av sju goda hästar. Från Sverige kommer Lindenthaler från Fredrik Reuterskiölds stall och Energia El Gigante som tränas av Fabricio Borges.

Niels Petersen sadlar ut tre hästar i loppet. Bank Of Burden som rids av Per Anders Gråberg vann loppet 2011 och blir säkert att räkna med. Without Fear var mäktig vid senaste segern på Klampenborg då han vann Scandinavian Open Championship (Gr3) före just stallkamraten Bank Of Burden. Niels tredje starthäst i loppet är Manchester.

Wido Neuroths fyraåring Diamant som i fjol vann Norskt St Leger. Diamant har nu årsdebuten avklarad och kan vara en kul outsider här. Rune Haugens Fearless Hunter har inte fått till det i år men är kapabel.

 

Tionde raka Övrevollsegern för Ragazzo?

verde mar ragazzo
Ragazzo (närmast kameran) i strid med Verde Mar på Jägersro.

Senare på kvällen kommer fyra svenska hästar till start i Polar Cup (Gr3) Giftorm, IKC Dragon Heart, Govinda och Energia Dust. Detta lopp rids över 1370 meter med 500.000 norska kronor i total prissumma.

Det starkaste svenska kortet kanske är Energia Dust från Fabricio Borges stall på Jägersro. Han rids av Rafael De Oliveira och hästen är i bra form. Mr Ascots Giftorm är en annan intressant svensk häst som även han är i toppform och det ska bli intressant att se hur långt det räcker ikväll.

En av favoriterna blir säkert fjolårsvinnaren Ragazzo som rids av Jacob Johansen och som tränas av Annika By Hansen. Ragazzo har dragit ett fördelaktigt startspår och om han vinner ikväll så blir det hästens tionde raka seger på Övrevoll. Rekordet på Övrevoll är 12 raka segrar vilket togs av hästen Askepott II 1947-48. Efter den prestationen har ingen lyckats vinna tio segrar.

Avon Pearl 1 square
Avon Pearl är en allvarlig konkurrent till Ragazzo i Polar Cup (Gr3)

Den kanske tuffaste utmanaren om segern för Ragazzo är kanske Avon Pearl. Han vann i Dubai i vintras och fortsatte sedan att visa fin form då han vann Pramms Memorial på Jägersro i maj. Senaste starten gjordes i Tyskland där han slutade fyra, slagen med 3,5 längder i en uppgörelse över 1600 meter.

I övrigt har Niels Petersen två starka kort i Proud Possibility och Over The Ocean som båda är väl etablerade över sprinterdistans. Dessutom sadlar Niels ut Silver Ocean som vann loppet 2012.

 

Starkt fält i Derby Trial

Eye In the Sky
Eye In The Sky har god chans i Norsk Derby Trial ikväll

Den 24 augusti rids Scandic Norsk Derby (L). I kväll får vi se nio treåringar som genrepar i Derby Trial över 2160 meter.

Högst handicappad är Bettina Wilsons (numera Andersen) Stubbs som ståtar med hela 91 i handicap. Stubbs har gjort tre starter i år i Skandinavien och senast var han slagen med 6 längder av Without Fear i Scandinavian Open (Gr3)..

Men det finns kvalificerat motstånd i fältet. Svenska derbytvåan Eye In The Sky, Lord Of Trouble och Matauri är alla i toppform. Från Sverige kommer bröderna Reuterskiöld med varsin Derbykandidat; Hat Parade (Johan), Varennes (Fredrik) och Comprehensive (Junior). 
 

>Här hittar du programmet till kvällens lopp

>Här kan du läsa kvällens programtips

 

Lotta Malmborg


 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Morecentsfrom ky4336
Morecentsfrom ky4336

Brorsan Nocentsinkentucky var tvåa i Voterlöpning för fem år sedan, nu drömmer ägaren Bengt Thomasson från Klippan om revansch och vinst för Morecentsfrom KY. Men han säger att han inte har så stora förhoppningar inför söndagens storlopp på Jägersro. Läs mer

Veckosvep 22 Top
Veckosvep 22 Top

På söndag rids en av årets mest intressanta tävlingsdagar på Jägersro. Det är dags för våra bästa treåringar att bekänna färg i Voterlöpning och Svenskt Derby Trial. Ami De Vega var nästan en klass för sig i Scandinavian Open Championship på Klampenborg. Jessica Long sadlar ut Iyana i en tysk Listed på Kristi Himmelfärdsdagen. Läs mer

Sir Diamond
Sir Diamond

På söndag riktas blickarna mot Jägersro, där Voterlöpning och Svenskt Derby Trial ger oss en första riktig fingervisning om vilka treåringar som har vad som krävs för att vinna det största vi har – Svenskt Derby. På Galoppappen hittar du presentationer av samtliga starthästar. Läs mer