Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Fanny Olsson flyttar till USA

21 februari 2018

Jockey Fanny Olsson har spenderat vintern på Gulfstream Park i USA. Hon väljer nu att stanna kvar i landet och fortsätta sin karriär där.

fanny olsson square
Fanny Olsson

 

Fanny Olsson började sin karriär inom galoppen som ponnyjockey och tog därefter klivet upp som amatörryttare för att sedan bli lärling. Seger nummer 70 togs i maj 2016 och efter det har Fanny ridit som jockey. Hon har i nuläget 99 segrar och väntar ivrigt på seger nummer 100.

-Jag trivs jättebra i USA. Jag är nu tillbaka i Sverige och väntar nu på mitt visum. Så fort det är klart åker jag och min hund Casper tillbaka.  Jag ska arbeta för tränare Michel J Maker, först i Miami på Gulfstream Park och sedan kommer jag troligtvis att följa med honom och flertalet hästar till Kentucky.

Michel har lovat att ge mig min seger nummer 100 så planen är självklart att försöka få chansen att rida en del lopp i USA. Går allt som planerat så stannar jag kvar i 1-1,5 år för att utvecklas mer som jockey. Det är svårt att få ritter hemma i Sverige och jag ser det här som en stor chans att bli en bättre ryttare. Glädjande nog kommer min sponsor LinSon att fortsätta sin sponsring av mig under mina år i USA. Det här känns jätteroligt och är en chans jag inte kunde låta bli att ta, avslutar en nöjd Fanny.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer