Extrastämman den 30 september ställs in

28 september 2021 09:06

Svensk Galopps styrelse har beslutat att ställa in extrastämman. Den primära anledningen till styrelsens förslag att ställa in vintergaloppen i januari-februari 2022 och förlägga de sex tävlingsdagarna till andra tillfällen var att banunderlaget är slitet och mycket svårt att hantera särskilt vid nederbörd och väderomslag.

Banpersonalen slog larm om detta under sommaren. Uppfattningen var då att vintergalopp skulle riskera banan helt inför nästa säsong. Vid närmare undersökningar av professor Lars Roepstorff och Christer Lindholm har det visat sig att banan är i ännu sämre skick än man vad man först trodde. Lars Roepstorffs råd är därför att omedelbart planera för att renovera banan. Säkerhet för hästar och ryttare måste naturligtvis alltid komma i första hand. Svensk Galopp kommer därför att omedelbart utse en projektgrupp, i vilken bl.a. Lars Roepstorff och tränarrepresentanter kommer att ingå, för att analysera, upphandla och genomföra en omläggning av banan snarast möjligt.

Tidigare fattat beslut om att Svensk Galopp ska tävla under vintern ligger fast, men det förutsätter naturligtvis att arbetet med banan är slutfört och att banan hunnit sätta sig. Eventuell anpassning till vintergaloppens genomförande får inte fördyra omläggningen eller riskera huvudsäsongen.  På ordinarie höststämma återkommer vi med mer information kring arbetet och ett tidsestimat för projektet.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Derbyfalt 5466
Derbyfalt 5466

På förekommen anledning vill styrelsen i Svensk Galopp förtydliga att vi enhälligt ställer oss bakom projektet att bygga en ny galoppanläggning i Bara. Läs mer

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer

Maggan puff
Maggan puff

En liten organisation som Svensk Galopp behöver engagerade medarbetare för att få den dagliga verksamheten att fungera. Personer som brinner för sitt arbete och alltid ställer upp när det krävs. En sådan person är Margareta Östgård Svennehed. Med outtröttligt engagemang har hon sett till att galoppens maskineri snurrat i decennier. Lagom till jul går hon i pension efter ett långt yrkesliv i sporten. Läs mer