Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Eskandreya och Sidney’s Candy genrepade inför Kentucky Derby

3 juli 2013

På Påskaftonen reds två riktigt tunga prep-race inför Kentucky Derby i USA. Eskandreya imponerade stort i Wood Memorial (G1) och måste nu betraktas som den självklara förhandsfavoriten inför den amerikanska klassikern. Favoriten Lookin At Lucky var otursförföljd i Santa Anita Derby (G1). Istället stal Sidney’s Candy och Joe Talamo showen.

Wood Memorial (G1) på Aqueduct-banan har alltid betraktats som en av de viktigaste värdemätarna inför Kentucky Derby. Senast loppet mönstrade en vinnare i den amerikanska klassikern var år 2000 genom Fusaichi Pegasus. Och frågan är om det inte var årets Kentucky Derby-vinnare som skar mållinjen i lördags.
Eskendereya imponerade nämligen stort då han tillsammans med John Velazquez hade lekstuga med sina konkurrenter på New York-banan. I början av upploppet tackade Giant’s Causeway-sonen för sällskapet och drog undan till en förkrossande överlägsen niolängdersviktoria. Den Todd Pletcher-tränade fuxen avverkade de drygt 1 800 meterna på tiden 1.49,97. Segern var värd $450 000.

Sidney’s Candy stal showen i Kalifornien

Ett par timmar senare avgjordes Santa Anita Derby (G1) i en helt annan del av landet. Fjolårets tvåårschampion Lookin At Lucky med Garrett Gomez i sadeln spelades till favorit. Den Bob Baffert-tränade hingsten hamnade emellertid illa till redan från start och runt slutsvängen tappade han alla segerchanser i en trång situation. Istället var det andrahandsfavoriten Sidney’s Candy som stal showen.
Under den unge jockeyn Joe Talamo spårade Candy Ride-sonen hela vägen över de drygt 1 800 meterna på Santa Anitas Pro Ride-bana. Efter en relativt lugn inledning ryckte Sidney’s Candy ifrån konkurrenterna i början av upploppet och vann till slut med drygt fyra längder före fint avslutande Setsuko (Bejanaro). Trots att Lookin At Lucky tappade flera längder i sista sväng kom han tillbaka fint över upploppet och bärgade tredjeplatsen. Sidney’s Candy tränas av John Sadler och belönades med $450 000.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer