”En dröm som blir sann”

15 september 2020

Börje Wetterlind, ägare av svenskuppfödda Espen Hill, får sin dröm sedan länge uppfylld på söndag. Då är Espen Hill från Madeleine Smiths stall med i det prestigefyllda loppet Stockholm Cup International på Bro Park.

Espen Hill square
Espen Hill, Madeleine Smith och Börje Wetterlind efter segern i SM Classic i slutet av augusti.
Foto: Elina Björklund.

Svensk Galopp fick ett snack med en förväntansfull Börje Wetterlind, alias BeWe Horseshoes, som redan är tokladdad inför söndagens tävlingar och Madeleine ”Malle” Smith som tränar och rider Espen Hill.

-Det är en dröm som blir sann, säger Börje och berättar att det pirrar i hela kroppen bara han tänker på att Espen Hill ska vara med i Stockholm Cup International på söndag. Börje fortsätter:

- Jag såg mitt första Stockholm Cup på Täby för ungefär 18 år sedan. Den dagen föddes drömmen om att en gång få äga en av hästarna i loppet. Jag fick en liten försmak när mitt sto Aneebee tokskrällde och vann det fina stoloppet Coolmore Matchmaker Stakes på Stockholm Cup-dagen 2008 till 21 gånger pengarna. Det var en härlig känsla att få vinna storlopp på Stockholm Cup-dagen och dessutom slå helan den skandinaviska stoeliten på kuppen, myser Börje.

Men tillbaka till Espen Hill, den svenskuppfödda fyraåringen som alltså tränas av Börjes sambo Madeleine ”Malle” Smith som även är jockey och är den som rider Espen Hill i både träning och lopp.

-Espen Hill återropades på den danska åringsauktionen. Sedan köpte jag honom och ytterligare två hästar från hans uppfödare Katarina Jacobson. Han är en häst som har en på pappret ganska enkel härstamning så att han har blivit så här bra känns som en bedrift i sig, menar Malle.

I februari, när Espen Hill hade hunnit att bli tre år och ännu inte startat, föreslog Börje att dom skulle sälja honom som ridhäst.  

-Han var stor och fin och jag tänkte att han skulle kunna bli en fin ridhäst.

Börje hade ingen som helst koll på att Malle redan hade riktigt höga förväntningar på hans häst.

-Malle blev helt svart i ögonen och sa att han är en av de bästa jag har i stallet, berättar Börje som tillägger att det faktiskt inte blir så mycket hästprat hemma.

Men även om Malle vid det tillfället redan  hade börjat förstå Espen Hills kvalitéer så har inte vägen mot första segern varit sprikrak.

-Han är en knepig häst vid tävling och det har han varit hela tiden. Han är okej till vardags, då är det inga problem, men i samband med tävling är han inte att leka med. Senast, när han vann SM Classic på Bro Park, fick jag stå hos honom i hans gästbox ett bra tag. Han gillar inte att stå där och blir väldigt hetsig, berättar Malle.

Börje fyller i:

-På något vis slappnar han av när Malle är i närheten.

Och visst har han mognat. Malle lägger ner mycket jobb på honom och han ger tillbaka med sina fina prestationer på tävlingsbanan. Men han behöver fortfarande en hjälphäst på tävlingarna, både i ledvolten och upp till startplatsen.

-Då är en av våra duktiga stalltjejer, Fanny Malmström, med på fullblodet Will Be A Hero som jag tidigare tränade och som Fanny numera har som ridhäst, berättar Malle.

Espen Hill square
Espen Hill och Madeleine Smith "in action"

 

Hittills har Espen Hill startat tio gånger. Sju segrar, två andraplatser och en fjärdeplats då han bara var slagen med en längd från vinnaren är ett fantastiskt facit.

-Han blev faktiskt störd i det lopp han slutade fyra i, säger Börje.

Så hur förbereder man sig inför ett sådant elddop som Stockholm Cup faktiskt är?

-Det gäller att lägga upp taktiken i huvudet. Jag kollar upp konkurrenterna och planerar för hur jag tror att loppet kommer att ridas. Han är en häst som går i alla lägen oavsett position så jag är trygg i att hur än loppet till slut rids så kommer han att prestera så bra han kan.

Den givna frågan blir förstås vad paret Smith/Wetterlind har för förväntningar på sin Espen Hill på söndag.

-Jag hoppas att han är bland de tre första. Square De Luynes, som vann loppet i fjol känns mer eller mindre oslagbar. Men om allt inte skulle klaffa för honom kanske chansen finns, drömmer Börje som tror att det finns mer i hästen än vad han hittills har visat.

Malle är kanske lite mer av en realist men visst lyser hennes förhoppningar igenom en liten, liten smula:

-Man får inte glömma att han kliver upp två klasser. Han har bara startat tio gånger och han inte hårdheten ännu. Men det är kul att vara med i ett så fint lopp. Vi kommer att gå ut och göra det absolut bästa vi kan, han mår bra och allt är okej inför loppet.

Alla lopp ska ridas och på en bra dag kan även en sämre häst vinna mot de bättre med rätt lopp och lite tur i galoscherna, avslutar Malle som lovar att det blir en hejdundrande fest om ekipaget skulle lyckas korsa mållinjen allra först på söndag.

 

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se

 

Stockholm Cup International rids nu på söndag 20 september på Bro Park galoppbana. Första start går klockan 13.10 och huvudloppet rids 17.10. Du kan följa tävlingarna via ATG-live på atg.se

Länk:
här kan du läsa programmet till tävlingarna

 

 

 


 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.