Foto: Johanna Friberg/Svensk Galopp
DSC_3467

Adriana Lopera.

En dag med ponnyryttaren Adriana

24 oktober 2025 19:00

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text!

Klockan 6.00

Upp och hoppa, nu är det dags att åka till galopptränare Patrick Wahl på Bro Park! Men först ett stopp...

Klockan 7.00

Framme på Bro Park. Hästarna har redan hunnit äta frukost och vara en kort stund i hagen.

Klockan 8.30

Nu har Adriana ridit och då åker kameran fram - att fota är också ett av Adrianas intressen. Se bildresultat genom att trycka på pilen.

Klockan 10.00

Adrianas pappa Jose rider några fler hästar hos Patrick Wahl så under tiden fixar Adriana i stallet, tar in och ut hästar från hagen och hjälper till med andra saker som ska göras.

Klockan 13.00

Adriana tävlar framgångsrikt i ponnygalopp - främst på ponnyn Little Spirit. Hon tränas av Bernita Hedman på Lilla Rörby i Vallentuna och Adriana är den som rider och sköter om Little Spirit ett par gånger i veckan.

Mer om ponnygalopp

Blev du intresserad av att veta mer om ponnygalopp och älskar fart och att ha kul?

Då är vår sport något för dig! Här får du som är mellan 7 och 18 år inte bara rida snabbt utan också bli en del av en härlig gemenskap där vi har roligt tillsammans. Oavsett om du vill prova för första gången eller redan tävlar, så är alla välkomna.

Mer information finns på svenskgalopp.se/ponnygalopp.

Mer om ponnygalopp

Blev du intresserad av att veta mer om ponnygalopp och älskar fart och att ha kul?

Då är vår sport något för dig! Här får du som är mellan 7 och 18 år inte bara rida snabbt utan också bli en del av en härlig gemenskap där vi har roligt tillsammans. Oavsett om du vill prova för första gången eller redan tävlar, så är alla välkomna.

Mer information finns på svenskgalopp.se/ponnygalopp.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2025-10-21 145437

24 oktober 2025 | Nyhet

Video: Profilen Anna Thelander

Skärmbild 2025-10-21 145437

Veckans profil är Anna Thelander – kvinnan vars lovande jockeykarriär fick ett abrupt slut efter en skada, men som hittade en ny väg inom galoppen. Först som reporter i galoppsändningar under 2000-talet, och sedan 10 år tillbaka som medarbetare på Svensk Galopp. Med bas på Jägersro, men med engagemang på alla galoppevent i Sverige, är hon en välbekant röst och profil. I det här klippet får ni lära känna Anna lite närmare! Läs mer

DSC_0371 copy
DSC_0371 copy

På denna fina oktoberdag avgjordes fem ponnygalopplopp som dominerades av hela tre stycken för kategori A. Dagens prisutdelare var Liam Ahlberg. Läs mer

Nimitz och Espen Hill SM Svepet
Nimitz och Espen Hill SM Svepet

Veckan inleds med snabblunch på Jägersro och fortsätter med kvällstävlingar på Övrevoll. Sedan ser vi fram emot en spännande söndag på Bro Park med Songline Classic (L) och säsongens sista hinderlöpningar. I nyhetssvepet går vi igenom den gångna veckans storlopp, både i Skandinavien och på den internationella scenen. Läs mer