Första tränarsegern för Emilie kom den 28 september. Här tar Emilie (med blommor i famnen) och Nina Rossander emot Al Muna och Malin Holmberg efter den segern.
Emilie Backlund kom in i galoppen via Kerstin och Bosse Helander på Svista Säteri där Emilie sommarjobbade. Emilie blev kvar på Svista en tid men när Mats Müllern, som då hade sina hästar på gården, flyttade in till Täby Galopp följde Emilie med.
Efter en tid på Täby fick hon jobb hos Patrick Wahl där hon blev lärling 2005. I november samma år red hon sitt första lopp på Huxflux och i mars året därpå kom första segern med Keep On Running. Emilie blev kvar hos Patrick i cirka fem år och var efter det freelance på Täbys stallbacke. När Emilies sambo Johan Lindberg blev proffstränare började hon att arbeta i hans stall och stannade där så länge Johan var tränare. Totalt blev det 450 ritter och 32 segrar innan Emilie la jockeystövlarna på hyllan i november 2011.
Emilie och Johan bor i ett hus på Angarn. Johan arbetar numera som banarbetare på Bro Par och de har två barn tillsammans, Elina 5 år och Julius 3 år. Efter mammaledigheten började Emilie att plugga till sjuksköterska på Sophiahemmet inne i Stockholm och det har hon gjort i 2,5 år. Hon har nu ett halvår kvar på utbildningen och hon arbetar extra en del på BB-avdelningen på Danderyds Sjukhus.
Emilie Backlund vinner med Storm Chase från Bodil Hallencreutz stall
Emilie började som amatörtränare med hästen Stego Jet som bara startade en gång i Emilies regi innan han avslutade sin karriär som galopphäst. I början av året började Emilie bli sugen på en ny galoppör och hon kontaktade sin vän Jessica Long.
-Jessica sa att hon kanske kunde ha en lämplig häst till mig men att det antagligen skulle ta några månader innan hon eventuellt skulle bli till salu. Jag väntade och hoppades på det bästa. Imitten av september blev köpet klart och Al Muna flyttade till mitt stall på Angarn. Hon är en väldigt okomplicerad och snäll häst som har fått lite bättre självförtroende i ett mindre stall. Nu har hon startat tre gånger i min träning och vunnit två av loppen, jättekul!
Al Muna står alltså på Angarn där Emilie hyr in sig i Göran Schillströms stall. Det är hon och Nina Rossander som hjälps åt med Al Muna till vardags.
-Vi har jättebra och varierande träningsmöjligheter på Angarn. Det finns både rakbana, stora banan och en hel del slingor med backar där man kan träna. Jag är jättenöjd att få möjlighet att träna på Angarn, avslutar Emilie som om allt går enligt planerna kommer att fortsätta starta Al Muna under vintern.
Lotta Malmborg