Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Elbling och Bergheim vann på Klampenborg

16 oktober 2017

Det blev till slut två svenska segrar på Klampenborg i lördags.

Efter dagens inledande löpning tog flera jockeys beslutet att inte rida fler lopp på Klampenborgs bana. Banan bedömdes, av dessa jockeys, inte säker och därför hoppade de av sina resterande ritter. Ledningen beslutade att ändå fullfölja tävlingsdagen vilket medförde en hel del strukna hästar.

 

Första segern för Elbling

elbling
Elbling, närmast kameran, vinner under Rafael De Oliveira
Foto: Burt Seeger

 

Elbling (PIstachio) gjorde sitt livs tredje start i lördags. Han vann ett Maidelöp över 1800 meter med nos före Simply Smart. Elbling både ägs och är uppfödd av Stig Pilroth och han tränas av Bodil Blomqvist. I segersadeln satt Rafael De Oliveira som även vann dagens huvudlöpning, Copenhagen Golden Mile, med Monte Carlo.

Bodil Blomqvist har ett bra flyt i år och hon sadlade här ut sin 15:e vinnare för året. Stallets hästar har i år hittills galopperat in drygt 1,1 miljoner så det här borde vara ett av Bodils absolut bästa år som tränare.

 

Bergheim vann fjärde årssegern

bergheim
Lätt seger för Bergheim och Allesandro Guerrini
Foto: Burt Seeger

 

Martin Persson och Rednecks Bergheim (Daylami) vann dagens sista löpning på Klampenborg igår, en handicap över 2200 meter. Det var lärlingen Alessandro Guerrini som red Bergheim till seger och det är Martin Persson som sköter träningen.

Bergheim har haft en strålande säsong och han tog här årets fjärde seger. Han köptes in till Martin Perssons stall  i slutet av förra året och han har verkligen blommat ut i den nya regin och han har ökat sitt handicaptal med 11 kilo.

Lotta Malmborg

Läs hela resultatlistan från Klampenborg här

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bro Park_bild
Bro Park_bild

Under söndagen förväntas höga temperaturer Sverige. Av den anledningen flyttas Bro Parks tävlingar fram till kvällen. Läs mer

Alfaares TOP
Alfaares TOP

Det är inte att lätt vara amatörtränare och ta fram hästar för Listedlöp. Marie Twomey har Alfaares till start i Lelles Open Mile (L) på Bro Park på söndag. Det är andra gången under en 45 år lång tränarkarriär som hon har en häst till start i en så fin löpning. Läs mer

Veckosvep Derbykurva
Veckosvep Derbykurva

Efter söndagens Derbyfest på Jägersro är det dags att blicka framåt mot en ny spännande galoppvecka. Både Övrevoll och Klampenborg arrangerar tävlingar. Sedan bjuder Bro Park in till en fullspäckad söndag med Lelles Open Mile (L) som russinet i kakan. På den internationella scenen avgörs Irish Oaks på lördag. Läs mer