Duca Di Como och PA

”Duca” och Per Anders – galoppens Dream Team

17 april 2024 17:14

Per Anders Gråberg är Sveriges framgångsrikaste ryttare just nu. Den här säsongen ska han rida Duca Di Como – Skandinaviens högst handikappade (rankade) häst. När frågan kom inför säsongen, att ta över stjärnan som i princip vunnit allt som går att vinna över medeldistans, tvekade inte Per Anders. Nej, säger han. "Jag vet att om ”Duca” är som han ska så brukar han vara bäst."

Duca Di Como tränas av Cathrine Erichsen i Norge, han har tidigare haft Elione Chaves som ryttare men när Chaves knutits till en annan tränare så gick alltså frågan till Gråberg.

– Det var väl inte något att tveka om. Det är ju en fantastisk häst. Vi har en gentlemans agreement. Jag ska rida ”Duca”, men om jag har en annan och bättre häst från de tränare jag också rider för kan jag välja den. Nu tror jag inte att det är någon risk, Duca Di Como brukar ju vara bäst.

Duca Di Como har vunnit över 60 procent av sina starter i karriären, tjänat sju miljoner och har väl egentligen inte mer att bevisa.

Känner du pressen, Per Anders?

– Nej, det gör jag inte. Jag är glad att jag fått chansen på en så fin häst. Redan första gången jag fick prova honom så kändes det att det var en väldigt fin häst, även om vi tog det lugnt.

Nu finns det förstås små, små frågetecken. Duca Di Como är åtta år och under vinteruppehållet har han fått ett öga bortopererat. Men allt har gått bra och hästen har snabbt lärt sig att han bara har ett öga.

– Jag tror att det är positivt för hästen. Han hade en sjukdom i ögat och det här gör att han slipper ha ont, säger Per Anders.

Foto: Eirik Stenhaug
Duca Di Como och Cathrine Erichsen

Duca Di Como och tränare Cathrine Erichsen hemma i stallet i Oslo. Foto: Eirik Stenhaug

I de träningsjobb som Duca Di Como gjort har han också visat att det fungerar fantastiskt bra. Tränaren Cathrine Erichsen, som en gång i tiden också tränade Female Spring som vann tio lopp med bara ett öga, är också väldigt nöjd.

– Han har varit som en pil i träningen, säger Cathrine. När han hade sitt ”onda” öga gick han lite snett med huvudet, men nu går han alldeles rakt.

Duca Di Como har ytterligare en fördel, han är grymt startsnabb och gör nästan alla lopp i ledningen – oftast ett antal längder före alla andra. Så han behöver sällan bekymra sig om sina konkurrenter.

Precis som Duca Di Como är Per Anders Gråberg en vinnare. Etta i Sverige och kommer med ytterligare erfarenhet efter en vinter i Nya Zeeland.

– Det är nyttigt att rida utomlands. Du håller formen och får rida andra typer av löpningar. På Nya Zeeland var det nästan lite likt svenska travlopp. Full rusning från början, sedan drogs tempot ner en bit innan det blev full ridningen tillslut. Ägare och tränare ville inte heller se sina hästar ute i spåren utan det blev i princip två led.

PA vann tre lopp i Nya Zeeland på 50–talet ritter. När han etablerat sig och började få fler och fler förfrågningar var det dags att åka hem till den svenska säsongen.

– Om möjligheten finns åker jag gärna tillbaka nästa vinter. Men då vill jag stanna lite längre och ha familjen med mig, så vi får se om det är möjligt.

Fast nu är det Skandinavien som gäller och att leva upp till titeln; galoppens Dream Team tillsammans med Duca Di Como.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här