Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dubbla SM-titlar till Alva Eriksson på Strömsholm

19 juni 2017

I lördags avgjordes SM i ponnygalopp på Österängen på Strömsholm. Alva Eriksson knep guldet både i kategori A och B medan Melissa Juneskans vann kategori C och skrällen Eddwin Schmidt Christiansen red hem en guldmedalj i D-kategorin.

När ponnygaloppen reds i lördags strålade solen på Strömsholm. Kort efter det näst sista ponnyloppet började molnen torna upp sig och det kom en del regn. Men på det hela taget hade vi tur med vädret under tävlingarna.

Det reds fyra SM lopp och två consolationlopp under dagen. Ett stort tack till Göran och Kristine Schillström och deras Team Schillström Racing för den generösa sponsringen av loppen. De fina hästskor som delades ut till segrarna har Göran själv slipat och lackat, jättefina och vilket engagemang!

Följande fick priser för bäst gjorda ponnyer:

Smevallens Furir - Cornelia Brolin
Dichs India - Cornelia Fischer
Elinas Casper - Tuvalisa Carlsson
Corina - Stina Östlund
Kingston 27 - Maia Alsander
Pråmhusets Moa - Novalie Andersson

Ett stort grattis till er!

Läs hela resultatet från tävlingarna via länken till höger
Se bilder från tävlingarna, klicka här
Se filmerna från tävlingarna, klicka här

Loppen ingick i Jockeyklubben Cup och följande fick pris inom Jockeyklubbens Hederspris:

Kat A: Nova Malmström
för att ha hållt rakt spår hela upploppet och ridit en snygg finish i god balans med blicken fäst framåt.

Kat A: Jonas Tunell
för en väl genomfört lopp med en snygg finish trots lite trassliga förutsättningar

Kat B: Stina Landh
för en väl utförd ritt i god balans

Kat B: Alva Eriksson
för en inspirerad ritt där hon fullföljde sin finishridning ända in i mål

Kat C: Tea Skippari
för sin ridning i starten där hon har hittat nyckeln till att få en knepig ponny att fungera.

Kat D: Eddwin Schmidt Christiansen
för en väl balanserad finishridning på rakt spår

 

Från tävlingarna noterar vi:

Att Almnäs Macarena och Alva Eriksson tog hem SM-titeln i kategori A före Sjöbrisens Bajonett med Stina Landh och Norrskenets Grim riden av Nova Malmström.

Att Alva Eriksson även tog guld i kategori B med Too Bright Too som närmast slog Rathosey Too med Josefin Eleftherakis och Apasjonata Rubicon riden av Mie Ceder.

Att Melissa Juneskans och EG Bernouilli tog hand om SM-guldet i kategori C före Dawn Lad med Maria Masuhr och Miss Butterfly riden av Anna-Maria Eleftherakis.

Att det skrällde rejält i kategori D när Eddwin Schmidt Christiansen och Kahirs Ellenor slog storfavoriten Västergårds Hidalgo och Elin Nordin. Bronset gick till GS Karezz och Nicole Freander.

I kategori A SM Consolation vann Kevin och Alva Malmström med minsta möjliga marginal före Smevallens Furir och Cornelia Brolin. Tredjeplatsen tog Kilskogens Gozzi riden av Tiger Pråhl.

Det var stenhårt ända in på linjen i kategori B SM Consolation där till slut Prins Daniel och Rebecka Holmgrene satt nosen först över mållinjen före Stina Landh och Sparkey. Trea blev Dagobert med Wilma Lindelöf.

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_0362
DSC_0362

PONNYGALOPPENS HALL OF FAME. Det handlar om många hundra, kanske tusentals. Alla de ungdomar som fått lära sig rida ponnygalopp hos Bernita Hedman och sedan tagit steget ut i tävlingsvärlden. Få, om ens någon, har betytt så mycket för rekryteringen av nya ryttare. Läs mer

Svensk Galopp satsar under 2026 på ett nytt samarbete med tre drivna ponnyryttare som tillsammans ska inspirera fler barn att upptäcka ponnygaloppen. Mellan mars och augusti delar Astrid (9 år), Isolde (12 år) och Adriana (15 år) bland annat sin vardag, sina tävlingsförberedelser och sina tankar om sporten på Instagram och TikTok.

Genom äkta, lekfullt och vardagsnära innehåll vill vi visa att ponnygalopp är en sport där gemenskap, utveckling och glädje står i centrum. Målet är att väcka nyfikenhet, sänka trösklar och visa att det faktiskt går att ta steget – oavsett om du har egen ponny eller rider på ridskola.

– Vi vill att fler barn ska känna att ponnygalopp är något för dem. Det ska kännas nära, möjligt och roligt. När barn inspirerar barn skapas en trovärdighet och värme som är mer genuin och förhoppningsvis får fler att ta steget att börja, säger Mimmi Jarl, marknadskommunikationsansvarig på Svensk Galopp.

En viktig del av satsningen är en särskild aktivering under SM i ponnygalopp på Nationaldagsgaloppen den 6 juni. I ponnygaloppens eget tält får sporten extra fokus och vi skapar möjlighet att möta nya barn och familjer som är intresserade.

Vi uppmanar nu fler barn – tillsammans med sina föräldrar – att vara med och sprida glädjen i sociala medier. Dela bilder och videos från när ni är i stallet, på träningar och tävlingar. Och kom ihåg att tagga @svenskponnygalopp och använda hashtagsen #ponnygalopp och #svenskponnygalopp. Tillsammans kan vi öppna dörren för ännu fler att komma in i sporten!

Vill du engagera dig i årets satsning?

Du kan redan nu börja publicera på dina sociala medier men också engagera dig på plats den 6 juni om du inte tävlar i SM.

Kontakta Mimmi Jarl, ansvarig för satsningen, om du är intresserad eller vill veta mer via e-post mimmi.jarl@svenskgalopp.se.

Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
BLO03122
British Racing School Jockeyklubben Cup
British Racing School Jockeyklubben Cup

Vill du slipa tekniken på en av världens främsta galoppskolor? Triton delar nu ut ett stipendium för en tvådagarskurs på British Racing School i Newmarket den 18–19 juli. Allt ingår: resa, boende, mat och träning i världsklass! Läs mer