Plantstepsdream VC TOP

Plantstepsdream tog hem Spring Mile för en knapp månad sedan. Nu är målet inställt på söndagens MecCom Group Pramms Memorial.

Drömmen om att vinna Pramms Memorial

16 maj 2023 19:40

På söndag kan Plantstepsdream vinna storloppet MecCom Groups Pramms Memorial (L). På lite snirkliga vägar kom han till Sverige, till tio lyckliga delägare och tränaren Lennart Reuterskiöld Jr.

Det började med en resa till Frankrike. Uppfödaren Berit Alfredsson, som inte finns med oss längre, hade vunnit ett pris; ett avelssto.

Så resan gick till Deauville och där hittade Berit stoet Marie Chez Elle som just då var dräktig med Planteur.

Jag kände inte Berit så väl, men vi följde i alla fall med, berättar Ann–Carin Svedberg som är en av de tio delägarna till Plantstepsdream.

Väl hemma föddes fölet och då föddes också idén om att göra ett litet konsortium om tio delägare som skulle äga den lille krabaten. Namnet spånades fram med pappans namn Planteur som utgångspunkt.

Vi började med Plant och sedan såg han ut som en dröm, så det blev helt enkelt Plantstepsdream.

Han var inte någon tidig häst, men debuterade i alla fall i april som 3-åring med en andraplats bakom Primacor som på den tiden var i träning hos Bent Olsen.

Säsongens största seger tog han i Malmö Stads Pris (Sofierolöpning). Sen har han bara blivit bättre och bättre och bättre…

Det är en fantastisk häst, han utvecklas hela tiden. Dessutom är han så frisk och sund, det har aldrig varit något krångel med honom.

Han är också en favorit hos Lennart Reuterskiöld:

”Junior” är förtjust i honom och Linda säger att han är fantastisk att rida, som en ridhäst.

Plantstepsdream besegrar Duca Di Como

Baker Tilly Peas and Carrots Mile 2021. Plantstepsdream besegrar Duca Di Como med en halv längd.

Har besegrat den norska storstjärnan

En av Plantstepsdream’s finaste meriter är vinsten i Baker Tilly Peas and Carrots Mile (L). Då slog han regelrätt stjärnan Duca Di Como.

Det är inte många som klarat av det, så det är klart att vi är stolta över vår häst.

Ann–Carin är givetvis på plats på söndag. Tidigt på veckan har hon inte hunnit bli nervös, fast visst kommer det att pirra lite extra när det närmar sig start. Men hon törs i alla fall se loppet och heja fram sin stjärna.

Plantstepsdream var fyra i Pramms förra året – och frågan är om han inte kommer att förbättra den placeringen i år.

Ann–Carin har inte bara Plantstepsdream utan hemma på gården finns lillasyster Marieappel (tidigare Derbyfemma) med ett vackert föl efter Pastorius.

Vi kanske ska nämna att stoet Marie Chez Elle lämnat hästar som Running Rolf, Whoopiloo (som Babben Larsson äger) och Marie Elle som köpts av stall Perlen.

Ann–Carin själv är delägare tillsammans med Bosse Andersson och Wiveka Jarby i hästar som Beckham och Zidane. Och nästa ska heta Mbappé.

Men nu är det Plantstepsdream som ska förverkliga drömmen om Pramms.

Plantsteps – DREAM!

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com