Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dött lopp var dagens melodi

1 december 2013

Två av dagens fem löpningar slutade i dött lopp vid dagens lunchtävlingar på Täby Galopp. Per Anders Gråberg tog en dubbelseger och fina stoet Prinsessen tog ytterligare en seger under Marcos Robaldo.

Dagens V4-omgång blev favoritbetonad och gav endast 71 kronor. Läs hela resultatet från tävlingarna via länken i rutan under Sport & Spel.

Favoritseger för Bill Of Rights

 


bill of rights
Bill Of Rights och Nathalie Mortensen inledde dagen med seger.
Foto: Klara Röstlund

Nathalie Mortensens Bill Of Rights spelades till stor favorit I dagens första löpning, en treårsmaiden över 1200 meter. Hon infriade publikens förväntningar och tog en komfortabel seger. Bill Of Rights reds av sin ägare Nathalie Mortensen och var något sen ur startboxarna men satte direkt allt på ett kort och satsade mot fronten. Hon utmanades runt svängen av Pepper men gick till slut ifrån till en lätt seger med 3,5 längder. 

-Bill Of Rights är en fin häst som jag tror är allra bäst över sprinterdistanser, sa en nöjd Nathalie Mortensen efter segern. 

Stall Engblom har i år sitt bästa år någonsin och tog här årets 27:e seger. Men paret Engblom/Mortensen jobbar hårt och reser runt till alla svenska banor och oftast även till Övrevoll med sina hästar. 

-Ja, det blir inte många lediga dagar. Men det är bara att köra på och det är ju lättare när det går bra, sa Nathalie Mortensen. 

 

Favoriten höll nästan hela vägen

dancing va bene windy mandy
Dancing Va Bene (utvändigt) hinner precis upp jämsides med Windy Mandy över mål
Foto: Klara Röstlund

I V4-2 startade dagens största favorit Windy Mandy som efter en fin andraplats i debuten på Jägersro spelades till tung favorit med oddset 1,20. Elione Chaves tog hand om täten och såg in på upploppet ut att ha läget under kontroll men bakifrån kämpade Dancing Va Bene under Per Anders Gråberg samtidigt som Windy Mandy tappade fart och hann upp precis på mållinjen. Måldomaren kunde inte skilja hästarna åt utan dömde död löpning.

-Windy Mandy kändes fin men hon stannade upp på slutet vilket jag tror beror på den tunga banan, sa jockey Elione Chaves efter loppet.

Tränare Fredrik Reuterskiöld har haft en fantastisk vecka då hans tvååringar Buzzbird och Spooninthemoon tog hem de båda storloppen på Jägersro i onsdags. Fredrik var inte på plats varken på Jägersro i onsdags eller på Täby idag utan befinner sig tillsammans med Lisa Magnusson i Californien, USA. De besökte idag Hollywood Park som red sin sista tävlingsdag någonsin.

Den som alltså hann upp favoriten precis på mållinjen är Stall Lövdalens Dancing Va Bene som tränas av Caroline Malmborg. Stoet har inte startat sedan mitten av augusti då hon blev illa trampad i det loppet.

-Hon har mått bra av den ofrivilliga vilan och har lagt på sig en hel del vikt. Dessutom har hon faktiskt blivit lite tuffare, menar Caroline Malmborg som inte var förvånad över hästens goda insats idag även om hon trodde att det skulle bli svårt innan loppet att rå på favoriten.  

 

Äntligen Mutaaleq!

 mutaleeq
Äntligen lossnade det för fina Mutaaleq. En glad Hans-Inge Larsen vid tygeln.
Foto: Klara Röstlund

SRS AB:s Mutaaleq spelades till favorit trots att han inte har visat hela sitt register på slutet. Hon har stannat sista 100 metrarna och därför provades valacken på 1200 meter idag. Per-Anders Gråberg satt i sadeln och segern skrevs till slut till 4 lätta längder före Moon Pearl.

Hästen inledde sin Sverigekarriär med en överlägsen femlängdersseger i februari i år. Han följde upp med två knappa nederlag då han slutade tvåa, endast slagen med nos av så goda hästar som Lataradud och Jimmy Mack. Efter det har det inte riktigt klaffat och idag fick Mutaaleq visa hur bra han egentligen är.

 

-Mutaleeq är en mycket kapabel häst och jag tror att vi har hittat nyckeln till honom. Nu är det ytterligare några korrigeringar som ska till, sa en nöjd tränare Hans-Inge Larsen i vinnarcirkeln efter loppet.

 

Dött lopp igen

insidous close the door
Ytterligare två hästar exakt samtidigt över mållinjen; Insidious och Close The Door
Foto: Klara Röstlund

 V4-4 var en amatörhandicap över 2400 meter. Här satte Musse Hasselvall allt på ett kort med frontrunnern Ailsa Carmel men de hanns upp redan på bortre långsidan. Kommandot togs istället av Close The Door med Fredrik Janetzky som såg ut att hålla undan till seger. Bakifrån kom dock Insidous med Elin Rödjare och när mållinjen passerades gick det inte att skilja de båda hästarna åt. Dött lopp igen alltså. Jag undrar om det tidigare har hänt att det på samma tävlingsdag blir två döda löpningar?

Close The Door ägs av Fällbro Gård och Bröderna, Cervin Invest och tog här sitt livs andra seger. Hästen var favorit i loppet och reds av Fredrik Janetzky som är den manliga amatör som har representerat Sverige i årets Fegentri och som nu funderar på att efter årsskiftet bli lärling hos sin arbetsgivare Patrick Wahl.

-Jag är jättenöjd både med Close The Door och med Fredriks ritt. Det här är en tungriden häst och det klarade Fredrik jättebra, berömde Patrick Wahl.

Den som delade segern med Close The Door är Insidous som tränas av Susanne Brunius. Insidious är en sparsamt startad femårig valack som här tog sin andra seger på endast åtta starter.

Ryttare i dag var Elin Rödjare som här tog sitt livs första seger. Elin kommer från början från ponnygaloppen och är än idag aktiv ponnyjockey. Hon fick upp intresset för den stora galoppen och hennes pappa Stefan Rödjare köpte några hästar som tränades av Roy Arne Kvisla och Patrick Wahl. Nu har Stefan själv tagit ut tränarlicens och familjen har idag två egna galopphästar, Carabella och Praise.

 

Vilken fighting spirit, Prinsessen!

-prinsessen
Ett glatt gäng i vinnarcirkeln, Prinsessen med tränare Bent Olsen och jockey Marcos Robaldo.                    Foto: Klara Röstlund

Dagen avslutades med en högkvalitativ tvåårslöpning över 1600 meter. Många spekulerade i att distansen skulle vara i mastigaste laget för Bent Olsentränade Prinsessen. Men under Marcos Robaldo visade hon en fantastisk kämparanda och trots den lite tungsprungna banan lyckades hon hålla undan med en längd före fint spurtande Evans.

Prinsessen gjorde här sin elfte start för året och hon har slutat bland de tre främsta i tio av dessa starter och har tjänat 645 000 kronor, ett fantastiskt resultat!

-Jag var faktiskt inte orolig över den långa distansen. Hon vann så lätt senast och jag hade gott hopp om seger innan löpet. Det här är en helt fantastisk häst med ett stort hjärta, sa en mycket nöjd tränare Bent Olsen.

Lotta Malmborg

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.