”Det är känslan att vinna lopp som driver mig”

27 mars 2020

Citat svenska jockeyn Fanny Olsson som numera bor i Florida, USA där hon har fått en riktig snurr på karriären. Här får du veta lite mer om hur hennes liv ser ut och vad hon har för planer framöver.

Bilden ovan är tagen av Barbara Livingstone

Fanny Olsson USA
Fanny Olsson träningsrider vid startboxarna
Foto: Bob Aaron

Fanny Olsson är 26 år och startade sin bana inom galoppen med sin ponny Amiri Joad. Efter ett par år inom ponnygaloppen tog hon 2010 steget upp till den stora galoppen som amatörryttare. 2013 blev hon lärling och 2017 hade hon tagit sina 70 segrar som lärling och kunde därmed äntligen titulera sig jockey.

I början av 2018 packade hon resväskan och flyttade till USA. Då hade hon exakt 99 segrar. Seger nummer hundra kom alltså i USA och hittills har Fanny ridit 85 lopp i sitt nya hemland. Hon har vunnit nio segrar, tagit lika många andraplatser och sex tredjeplatser. När vi pratar pengar så ligger summan i nuläget på drygt 200 000 dollar.

Fanny arbetar hos tränare Robert Hess Jr som har sitt stall på Gulfstream Park med ungefär 30 hästar. Han har även ett större stall på Santa Anita och några hästar i New York och i Kentucky så totalt har han ett hundratal hästar i träning.

-I stallet här på Gulfstream Park jobbar sex grooms (skötare), sex hotwalkers (personer som leder hästar före och efter ridturerna), två assistant trainers (varav en rider) och två ryttare, berättar Fanny och fortsätter:

-Jag jobbar alla dagar i veckan, jag har ingen ledig dag. Väckarklockan ringer 3.45 och då tar jag bara med mig en kopp kaffe och min hund Casper och sätter mig i bilen. Det tar cirka en halvtimme att köra till stallet, så jag brukar vara framme kvart i fem. Kvart över fem rider vi ut den första turen och jag brukar ha mellan åtta och tio turer. Vi har två pauser när de harvar banorna och jag brukar vara klar i det stallet vid 10-tiden.

För att få ritter i lopp går hon sedan runt bland stallarna med sin agent (norska Sabine Langvad). Då rider hon snabbjobb, utan att få betalt, mot att hon får chansen att rida hästen i nästa lopp. Oftast blir det i alla fall någon häst extra utöver turerna hos sin ordinarie tränare för Fanny.

fanny olsson med Sweden square
Fanny och Sweden "in action" på upploppet
Foto: Bob Aaaron

Onsdagar, torsdagar, fredagar, lördagar och söndagar är det tävlingar på Gulfstream Park. Övriga dagar åker Fanny hem efter att hon är klar i stallet och duschar och sover en stund. Eftermiddagen spenderas på gymmet där hon brukar träna i ungefär två timmar. Sedan är det dags att åka hem, äta och gå och lägga sig. Hon försöker att gå och lägga sig senast klockan 20 för att orka.

-Är det sol kan det bli en sväng vid poolen. Sedan har jag ju min hund Casper som ska ut på promenader och så umgås jag med min pojkvän Brian. Men självklart gör jag även annat. Ibland blir det en shoppingtur och jag går på hockey en del. Men tyvärr händer inte det så ofta.

Det låter helt klart som ett tufft schema. Att jobba sju dagar i veckan och gå upp före klockan fyra varje morgon måste slita hårt.

-Jag åkte hit för att jag vill jobba och rida lopp. Att få chansen att rida lopp kommer definitivt inte gratis. Men det är helt klart värt allt jobb. Mitt liv här i USA är roligt, jag jobbar ju med det jag verkligen älskar att göra. Det är känslan att vinna lopp som driver mig, menar Fanny.

Fanny bor i ett hus tillsammans med Sabine Langvad som jobbar som assistant trainer för tränaren Saffie Joseph Jr men som alltså även är agent åt Fanny och alltså är den som bokar hennes ritter.

-Vi har varsitt sovrum och badrum men vi delar kök och vardagsrum. Men jag är inte så ofta i huset eftersom jag oftast är med Brian i hans hus. Brian är främst ägare, han heter Arindel som stallnamn. Han har en farm med egen uppfödning och en träningsanläggning. Men han har också ett stall på Gulfstream där han är varje dag. Det är han som äger hästen Sweden som jag brukar rida i lopp.

fanny olsson på hackpony nite nite
Innan Fanny började att få så mycket ritter som hon har nu så red hon ofta som hjälpryttare under tävlingsdagarna. Då red hon sin egen hackpony, Nite Nite.
Foto: Chinos Photo

På tävlingsdagarna måste alla jockeys vara i vågrummet senast en timme före sitt första lopp. Där har Fanny i princip sin egen avdelning med bastu, ångbastu och isbadkar. Ibland är det en annan tjej som rider lopp, men det är väldigt sällan. Men det är strikta regler hur jockeys får röra sig på tävlingsområdet.

-Har jag till exempel en ritt i lopp 1 och en i lopp 9 så får jag inte lämna vågrummet. Men de har ett rum med sängar så att man kan vila eller sova en stund om det är långt mellan loppen.  I vågrummet finns det även en träningscykel, pingisbord, biljardbord och ett löpband. Där finns också en servering där man kan få t ex smoothies eller lagad mat.
.
Hur går tankarna inför framtiden, kommer vi att få se Fanny flytta hem till Sverige igen inom en överskådlig framtid?

-Jag vet inte riktigt. Jag vill fortsätta att kämpa på här i USA nu när det har börjat lossna lite. Jag har ju ritter nästan varje tävlingsdag. Jag hoppas att jag snart bara ska kunna rida lopp och inte behöva jobba så mycket på morgnarna. Men på lite längre sikt vill jag komma hem till Sverige. Men just nu kommer jag att vara kvar här, avslutar Fanny. 

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.