Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Daxios och Rutalkingtome startar i Hamburg

6 juli 2018

Caroline Malmborg-tränade Daxios och Rutalkingtome från Jonna Larssons stall ska båda starta i Hamburg på söndag.

Daxios
Daxios och Fredrik Janetzky med tränare Caroline Malmborg och skötare Tobias Olofsson vid tygeln efter den överlägsna årsdebuten på Bro Park.

 

Stall Daxios - Easys av Mats Müllern tyskuppfödda Daxios hade en fin tvåårssäsong med en seger på tre starter. Han slutade fyra, endast slagen med fyra längder bakom I And I, Nordic Defense och Queen Estoril i Vinterfavoriternas Pris. I år årsdebuterade Maxios-sonen den 15 april med en överlägsen 13-längders seger på Bro Park. Efter det slutade han tvåa bakom I And I på Övrevoll, slagen med en längd den 31 maj.

Nu styr kretsen kring Daxios kosan mot Tyskland och Hamburg. På söndag startar han i Lloyd-Rennen - BBAG Steher Auktionsrennen över 2200 meter gräsbana. Det är Caroline Malmborgs  förstejockey Fredrik Janetzky som rider Daxios som har fått startspår 1.

Högst rankad i loppet är Jukebox Jury-sonen Klüngel som har ett GAG på 85. Det motsvarar ungefär det svenska handicapsystemet där Daxios har 82 kilo. Övriga ligger på ett GAG mellan 60 och 72 men då är det fyra hästar som inte har någon ranking och där vet man ju inte vad som döljer sig.

-Daxios känns jättefin och det ska bli väldigt roligt att för första gången starta en häst utanför Skandinavien. Det är 16 hästar med i loppet som är ett storlopp för hästar som har sålts på auktion i Tyskland. Daxios har mest vikt av alla hästar i loppet då vikten är baserad på hur mycket pengar hästarna har tjänat. Han är rankad som andra häst av handicappern, Klüngel har GAG 85. Han har dessutom två kilo mindre att bära i loppet så det kan bli tufft att vinna men självklart hoppas jag på att han är med och strider om segern, säger Caroline Malmborg.

Läs startlistan till Daxios lopp här

 

Fanny Olsson rider Rutalkingtome

Rutalkingtome square
Rutalkingtome efter en seger på Klampenborg 2015

 

Även Get Sound AB:s Rutalkingtome (Mandrake El Mago) är startanmäld till Hamburg. Han startar i Prix De Pommery över 1800 meter på gräset nu på lördag.  Det är Fanny Olsson som rider Rutalkingtome som tränas i Sankt Olof av Jonna Larsson.

Rutalkingtome har hittills haft en fin säsong med en seger, en tredjeplats och två fjärdeplatser på fyra gjorda starter. I fjol startade inte den åttaåriga valacken men har alltså kommit tillbaka i fin form efter sitt långa tävlingsuppehåll.  

Läs startlistan till Rutalkingtomes lopp här

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Vårvärmen är här, gräset grönskar och på söndag är det säsongspremiär på Göteborg Galopp. På Bro Park är det lunchgalopp med årets första hinderlöpningar. Från den internationella scenen noterar vi att Godolphin Racing fullständigt dominerade i de stora årgångsloppen på Newmarket och Churchill Downs. Läs mer

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer