Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Danskägd treåring tvåa i Epsom Derby (Gr 1)

4 juli 2013

I lördags reds det engelska Derbyt på Epsom Downs i London. Storfavoriten Dawn Approach var en stor besvikelse och slutade sist. Det prestigefyllda loppet blev däremot en stor succé för danskägde Libertarian, som avslutade starkt till andraplatsen bakom vinnaren Ruler of The World.

Libertarian, som ägs av danske Hubert Strecker, har verkligen gått från klarhet till klarhet i år. Efter den fina segern i Dante Stakes (Gr 2) i mitten av maj tog New Approach-sonen sig an några av Europas bästa treåringar i lördagens engelska Derby.

I ett taktiskt lopp där jättefavoriten Dawn Approach var en stor besvikelse spurtade Libartarian storstilat över de avslutande 400 meterna och knep andraplatsen före Galileo Rock (W Lordan).

Libartarian tränas av paret Karl och Elaine Burke, som naturligtvis var helnöjda med prestationen.

- Med lite mer tempo i loppet hade han kunnat vinna. Men vi klagar inte, Libertarian har utvecklats enormt i de tre senaste starterna och svarade för en fantastisk prestation idag.

Andraplatsen i Derbyt var värd 296 000 Pund, motsvarande drygt 3 miljoner svenska kronor. Libertarians nästa uppgift kan bli det irländska Derbyt på The Curragh. Men i så fall måste kretsen bakom hingsten efteranmäla honom.

Förstapriset på hela 782 000 Pund gick till Ruler of The World, tränad av Aidan O’Brien och riden av Ryan Moore. Galileo-sonens segermarginal skrevs till 1,5 längd.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer