Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dansk stalldubbel i Norsk 2000 Guineas

1 juli 2013

Att besegra norrmännen i en klassiker på hemmaplan är ingen lätt uppgift. Men den danske stortränaren Bent Olsen reste till Övrevoll med två riktigt fina treåringar och lade beslag på en strålande dubbel Norskt 2 000 Guineas i torsdags kväll.

Starkast i Bent Olsens duo var Jubilance, som under Manuel Martinez besegrade stallkamraten East Meets West (J Johansen) med ett huvud i den 1 600 meter långa uppgörelsen på Övrevolls gräsoval.

- Jag kom iväg lite dåligt från start, men sedan löste det sig fint. Det är härligt att få rida en så här fin häst och trevligt att vara tillbaka i Norge, sade segerjockeyn.

Detta var Oratorio-sonens andra storloppsseger på kort tid. För mindre än två veckor sedan tog Jubilance hem Jydsk Derby i Danmark. Även i det loppet slutade East Meets West tvåa.

- Jubilance och East Meets West ser ut att vara två speciella hästar som kommer att bli mycket intressanta att följa framöver, sade Bent Olsen efter den fina dubbelsegern värd sammanlagt 262 500 norska kronor.

Det stora hemmahoppet Old Pal med Per-Anders Gråberg på ryggen lyckades inte riktigt infria de högt ställda förväntningarna som trea bakom Olsens duo. Fjärdeplatsen gick till överraskande till Avon Pearl (R Schistl)

Fredrik Reuterskiöld-tränade Glad Bear (E Ski), den enda svenska hästen i fältet, såg lite segerfarlig ut med 300 meter kvar, men tappade sedan lite fart sista biten och skar mållinjen som sjua bakom Neuroth-duon Funinthesand (D Delgado) och Bomar (F Johansson).

Entangle avvisade Silver Ocean

Kvällens andra storlopp var Polar Mile Cup (L) för de äldre hästarna. Den 1 600 meter långa uppgörelsen utmynnade i en underbar upploppsduell mellan superstoet Entangle med Jacob Johansen på ryggen och Pramms-tvåan Silver Ocean under Per-Anders Gråberg.

De båda hemmahästarna kämpade i stort sett sida vid sida över de sista 300 meterna. Men det var Entangle som hade mest krafter i de avgörande galoppsprången och segermarginalen skrevs till en hals.

Därmed fullbordade det Arnfinn Lund-tränade stoet en fin hattrick i Polar Mile Cup (L).

- Entangle blir bara bättre och bättre, konstaterade tränaren.

Svenske Gulapa (E Ski) från Bodil Hallencreuz stall knep tredjeplatsen på behörigt avstånd bakom de två främsta. Dennis Perssons Half Pint Bill (O Wilson) fick ”matlappen” värd goda 12 500 norska kronor.

En blågul seger

En svensktränad häst fick besöka vinnarcirkeln den här kvällen. Det var Åsa och Erika Edvardssons Zafir Zaid som under norska Mette Hansen knep den översta pallplatsen före Lennart Jarvéns Lucky Lucioni (H Rosén) och Henrik Engbloms Chorusso (N Mortensen) i en handicap över 1 730 meter på gräsbanan. Prestationen belönades med 23 000 norska kronor.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer