Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dansk Derby till Master Bloom

12 augusti 2018

IKC Racings svenskuppfödda Master Bloom vann idag Dansk Derby. Cathrine Erichsen tränar Master Bloom som reds till seger av "Derbyspecialisten" Carlos Lopez som totalt vann fyra lopp under dagen.

master bloom dansk derby

Det blev lite dramatik bakom startboxarna när hovslagaren tillkallades till Master Bloom som hade tappat en sko. Efter ett par svettiga minuter var skon på plats och andrahandsfavoriten i Dansk Derby kunde till slut lastas i startboxarna.

-Jag blev självklart galet nervös när vi blev tvungna att sätta tillbaka en sko bakom startboxarna. Jag pratade med startboxpersonalen och det var inte helt lätt att få Master Bloom att stå still. Vilken nervpärs!,  berättar en strålande glad Cathrine Erichsen.

När starten gick tog Garcon och Per Anders Gråberg taktpinnen och drog fältet med ett ganska stort antal längder tillgodo på övriga fältet. Favoriten King David (Oliver Wilson) låg på hårt direkt från start och det tog ett par hundra meter innan hästen slappnade av och la sig ner i galoppen. In mot upploppet såg det ut som om Garcon skulle hålla men sedan kom det hästar från alla håll. King David såg ut att kunna hota om segern men invändigt störtdök Master Bloom och Carlos Lopez och till slut var det inget snack om saken, Master Bloom var bara bäst idag. Carlos Lopez vann därmed sitt andra skandinaviska Derby för i år och dessutom fick han besöka vinnarcirkeln fyra gånger under dagen. Det här var Carlos första seger i Dansk Derby, tidigare hade han en andraplats som bäst i loppet.

Master Bloom är en svenskuppfödd son till Pastorious och han är uppfödd av Inge Knutsson och Stall Reuterskiöld HB. Hans mor är Milibloom som tränades av Johan Reuterskiöld. Hon hade en fin karriär med tre segrar där segern i Champion Classic var den bästa. Dessutom tog hon en andraplats i Svenskt Oaks, en tredjeplats i Dianalöpning och en god tredjeplats i Svenskt Derby bakom Without Fear. Milibloom gjorde aldrig en dålig prestation och på endast elva starter tjänade hon drygt 1,1 miljoner.

Cathrine Erichsen tränar Master Bloom. Hon har tidigare vunnit Dansk Derby två gånger. 2002 med The Khamsin och med Mission Possible 2005 och hon har en Derbyseger på Övrevoll med Lights Out. För IKC Racing är det första Derbysegern och en glad Inge Knutsson fanns på plats i vinnarcirkeln för att ta emot sin Derbyvinnare.

-Master Bloom är inte anmäld i Norsk Derby. I Sverige är han anmäld i Bro Park Classic som blir hans nästa uppgift och sedan blir det troligtvis Svenskt St Leger, avslutade Cathrine Erichsen.

 

Svenskuppfödda Tante Tove vann Larch Aerespremie

tante tove kevin stott

En annan svenskuppfödd häst som visade strålande form under dagens tävlingar på Klampenborg var Mme Ferdinands treåring Tante Tove. Eishin Dunkirk-dottern, som är uppfödd på Rävdansens Stuteri tog hem Larchs Aerespremie, korta Derbyt över 1600 meter, efter ett spännande upplopp. Bijou såg ut att gå mot seger men Kevin Stott red ett smart lopp på Tante Tove och han satte in stöten i precis rätt ögonblick och kunde därmed bärga segern.

Tante Tove, som tränas av Sören Jensen,  fick 200 000 danska kronor för besväret och det här var hennes tredje seger.

Ytterligare en svenskuppfödd häst vann under dagen, det var i den inledande löpningen som Tine Hansen-tränade Indika, som är uppfödd av Eva CS Pettersson, vann med Carlos Lopez i sadeln. Indika, som är fallen efter Helsinki, tog här sin andra årsseger.

 

Queen Estoril genrepade inför Norsk Derby

queen estoril

Bent Olsens Queen Estoril, som har vunnit både Mowerinalöb, Svensk 1000 Guineas och Norsk 1000 Guineas var i eftermiddags ute i en treårslöpning över 1800 meter. Det här var ett genrep inför starten i Norsk Derby i slutet av augusti och även om Queen Estoril vann så fick hon faktiskt kämpa för segern. Den som försökte att sätta käppar i hjulet för fjärde raka segern för Queen Estoril var Petruschka som gjorde en tapper insats som tvåa. Som vanligt var det Elione Chaves som red Queen Estoril.

Från tävlingarna tar vi också med oss att Bettina Andersen-tränade Mylegend, med Carlos Lopez i sadeln,  tog hem Fawzia Stakes efter en rykande spurt.

Vi fick också se en mycket lovande tvååring då Marc Stott visade upp debutanten Sir Churchill (Elusive Quality) i strålande skick. En överlägsen seger i Futurity Stakes blev resultatet här för Mme Ferdinands hingst som reds till seger av Oliver Wilson.

Oliver tog ytterligare en seger under dagen med Saint George som vann Zawawi Sprint Cup som tränas av Olivers far Brian Wilson.

 Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.