Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dansk Derby på Klampenborg

3 juli 2013

På söndag händer det stora saker på danska Klampenborg. Den vackra kapplöpningsbanan strax norr om Köpenhamn arrangerar årets största tävlingsdag med SFDS Seaways Dansk Derby som sportslig topp. Förhandsfavoriterna kommer från Norge och Danmark, men vi hittar även två svensktränade hästar i det 15 hästar starka startfältet.

Quite a MissionQuite a Mission avvisade Captain America med knapp marginal i Jockeyklubbens 2000 Guineas. I Dansk Derby möts de båda hästarna på nytt.

SFDS Seaways Dansk Derby har mönstrat ett ovanligt starkt fält i år med hästar från hela Skandinavien. Favorit till förstapriset på goda 400 000 danska kronor är den norsktränade stjärnan Quite a Mission.

Niels Petersens adept vann fyra av fem starter som tvååring. Eishin Dunkirk-sonens senaste start var i Jockeyklubbens 2000 Guineas på Täby Galopp där han med minsta möjliga marginal lyckades hålla undan för landsmannen Captain America, en häst som finns med i startfältet även den här gången. Quite a Mission rids som vanligt att svenske Per-Anders Gråberg och ur ett blågult perspektiv noterar vi även att fuxen är uppfödd på Rävdansens Stuteri.

Hemmatränarna Bent Olsen och Sören Jensen har lyckats matcha in fem (!) respektive tre hästar i startfältet. Olsens starkaste namn ser ut att vara Guineas-vinnaren Falconet, som i vanlig ordning rids av Jacob Johansen. Hingsten är emellertid fortfarande ett oskrivet blad över fullvuxna 2 400 meter.

Sören Jensen-tränade Zarazuela är en av de hästar som övertygat mest inför söndagens uppgift. Singspiel-dottern har vunnit årets båda starter i smått överlägsen stil. Med Elione Chaves på ryggen är hon en seriös aspirant till den översta pallplatsen. Från Sören Jensens stall kommer även den danska vinterfavoriten Koo Koo Sint, som kommer från en sjätteplats i Dianalöpning på Täby Galopp.

De två svensktränade hästarna i Derbyfältet är Lake McQuire och Lumineuse. Johan Reuterskiöld-tränade Lake McQuire är en av två hästar i Derbyt som fortfarande inte fått smaka segerns sötma. Sabiango-sonen har emellertid förbättrat sig för varje start och andraplatsen bakom Alerted på Jägersro senast var ett fint formbesked.

Ole Larsen är lite av en expert på att formtoppa hästarna inför de stora årgångsloppen. Att värdera stoet Lumineuse’s chanser i Derbyt är inte helt lätt. I näst senaste starten på Klampenborg var Academy Award-dottern en klass för sig och vann med nio överlägsna längder. Därefter mötte hon äldre ston på Täby Galopp och var sist i mål.

SFDS Seaways Dansk Derby rids som lopp nio, cirka klockan 16.25.

Spel till samtliga lopp från Sverige

Totalt rids det 11 lopp på Klampenborg på söndag. De fyra inledande utgör den V4-omgång som sänds direkt i ATG Live.

I V4-1 har Johan Reuterskiöld två fina segerkandidater i Polar Desert och Vestibule. Van Ruymbeke och Boss är två av flera svensktränade amatörhästar som kan göra sig gällande i V4-2. Den tredje avdelningen är stoloppet Fawzia Stakes där norska Tatoosh med Per-Anders Gråberg i sadeln är given förhandsfavorit.

V4-omgången avslutas med Listed-löpningen Härkila Dansk Pokalöb över 1 800 meter. Även här har Niels Petersen två heta segeraspiranter i Old Pal och Manchester. Johan Reuterskiöld kontrar med duon Inspired Cry och Street Band. Sedan går det nog inte att helt nonchalera Bodil Hallencreutz-tränade Gulapa.

Tävlingarna på Klampenborg börjar kl 12.45 och ATG arrangerar spel till samtliga lopp.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.