Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Danedream besegrade Nathaniel i King George

4 juli 2013

Lördagens King George VI and Queen Elisabeth Stakes (Gr 1) på Ascot utmynnade i en fantastisk upploppsduell där det tyska stoet Danedream besegrade fjolårsvinnaren Nathaniel med en nos.

 Den 2 400 meter långa uppgörelsen med nästan en miljon pund i samlad prissumma hade samlat ett förstklassigt startfält med några av världens högst rankade hästar.

Fjolårsvinnaren Nathaniel, tränad av John Godsen och riden av William Buick, tog över kommandot med 200 meter kvar, men blev ganska snart uppvaktad av det tyska stoet Danedream med Andrasch Starke på ryggen.

De båda hästarna utkämpade sedan en riktigt hård duell fram till mållinjen där Danedream drog det längsta strået med en nos.

Den fyraåriga Lomitas-dottern tog därmed sin sjunde seger på totalt 17 starter och kunde lägga ytterligare en halv miljon pund till sitt redan välfyllda vinstkonto.

Efter segern meddelade tränare Peter Schiergen att Danedreams närmaste uppgift blir en Grupp 1-löpning i Baden Baden som en förberedelse inför Prix de l’Arc de Triomphe (Gr 1) i Paris, ett lopp hon vann ifjol.

I King George Stakes startade även svenskägde Reliable Man. Den fyraårige skimmelhingsten gjorde knappast bort sig i det tuffa sällskapet. Under Olivier Peslier avslutade Reliable Man fint till en fjärdeplats, endast ett huvud bakom trean St Nicholas Abbey (J O’Brien).

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer