Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dalva De Oliveira Ponnyserie avgjord!

4 september 2013

Oliviera

I går avgjordes finalen i Dalva De Oliveira Ponnyserie på Täby Galopp. Läs mer om tävlingarna här!

Ponnygaloppen startade efter den stora galoppens tävlingar så våra sju lopp höll på ganska länge in på söndagskvällen. Finalloppen reds över lite längre distanser vilket gjorde att taktiken blev avgörande och upploppen mer spännande. Dalva De Oliveira Ponnyserie 2011 reds i tio omgångar varav denna final gav dubbel poäng. Man fick totalt räkna fem lopp inklusive detta finallopp. Ni kan läsa slutställningen från hela serien via länken nedan. Serien är generöst sponsrad av Stefan Friborg och hans hustru Dalva De Oliveira och totalt delades 48 000 kronor ut i de fyra kategorierna.

Som vanligt fick dagens segrare gratis fika hos Lisbeth på Clockers Corner och efter loppen bjöds alla ponnyjockeys på fika under filmvisningen där vi gick igenom dagens lopp. Vi vill tacka Stefan Friborg, Dalva De Oliveira, Clockers Corner och dagens funktionärer, föräldrar och deltagande ekipage för en trevlig dag.

Nästa tävling, årets sista ponnygalopptävling på Täby, rids på Täby den 30 oktober, startanmälan senast nu på torsdag den 20 oktober. Sista ponnygaloppen i Sverige för i år rids den 6 november.

Hjärtligt välkomna!

Bilder och filmer är försenade och kommer under kvällen eller under morgondagen. Resultatlista från tävlingarna finns under länkar längst ner på denna sida.


Från start till mål för Simon & Tora
Simon Turai har haft en fin säsong med seger i SM och en tredjeplats i Skandinaviska Mästerskapen. I går fick ekipaget ytterligare en fin seger som togs lätt före Lilla Vargen och Erica Lindström. Detta ekipage vann Skandinaviska Mästerskapen och var trea i SM. Erica och Lilla Vargen blev totalsegrare i Ponnyserien i kategori A efter en jämn och fin säsong. Trea i finalen blev Norrskenets Grim och Fanny Malmström som börjar att hitta formen igen efter sommaren. Fyra blev Gyllene Kvicken och Fiona Nicklin som här red sitt andra lopp. Femma blev Tingling och Sofia Presits efter en formidabel spurt.

Full pott för Jeff
I kategori B blev totalsegrare Jeff Åkesson och Too Bright Too. Jeff har rest runt och samlat fina poäng så till slut blev det full pott i poängprotokollet. Igår red han ett fint lopp på väntan och spurtade i sista galoppsprånget om Miramiss och Matilde Kvisla. Matilde red även hon ett avvaktande lopp och gick om länge ledande Karisma med brorsan Jacob in på upploppet. Jacob slutade till slut fyra och trea blev Emma Blomberg på Paloma som såg segerfarlig ut kort före mål men som till slut blev passerad av Too Bright Too och Miramiss.


Trekejsarslag i kategori C
I kategori C var det tre ponnyer som in på upploppet gjorde upp om segern. Länge ledande EG Bernouilli passerades på upploppet av Merveilleux och Amorosa och fick därmed nöja sig med tredjeplatsen. Amorosa skuggade länge EG Bernouilli och utmanades av Merveilleux som Linda Svensson Krupke gav en fin invändig löpning. Mot mål gick dessa två sida vid sida och till slut kunde Merveilleux passera Amorosa med cirka en längd. Dessa tre ponnyer har varit helt dominerande i kategori C med fina framgångar i alla mästerskapen!


Elin och Son of River överlägsna
I kategori D saknade vi i serien ledande Meesa Bar Zippo som tyvärr skadade sig illa i hagen efter förra tävlingsdagen och som därför inte kommer till start mer i år. Emma Schillström red i stället debuterande Znick Znack och gav sin ponny ett fint lopp på väntan. Elin Pettersson och Son of River drog ifrån in på upploppet och såg ut att gå mot en överlägsen seger men ponnyn började att bromsa och Znick Znack tog in meter för meter. Till slut kunde Son of River korsa mållinjen som segrare och tog därmed hem förstaplatsen i Serien. Trea blev jämna Bonacera med Felicia Hassleborg och fyra blev Shila och Rebecca Prag som går från klarhet till klarhet. Rebecca jobbar hårt med sin ibland lite hetsiga ponny och är nästan alltid med på Cecilia Gråbergs måndagsträningar vilket verkligen har givit resultat. Femma blev Fanny Olsson och Amiri Joad.

Dubbelt Svensson
Tränare Maria Svensson sadlade ut två ponnyer i Consolation kategori B och fick här en fin dubbel med sig hem till Nyköping. Isabella Engström och Madness kom allra längst ut och vann till slut en lätt seger före Zamantha Svensson och Rollex. Madness är för övrigt en son till Sputnik som tidigare tävlade framgångsrikt inom ponnygaloppen. Han hade också för vana att gå längst ut vid ytterrailen så det kanske ligger i släkten?. Trea blev Munsboro Colgun och Klara Skantze före stallkompisen Terry Teapot och Corinne Jerand. Femma blev Gotthard med Julia Nilsson.

Härlig debut för Matilda och Look Sharp
Look Sharp är en ny bekantskap inom ponnygaloppen och gick här sitt första lopp under rutinerade Matilda Hassner. Matilda red ett fint avvaktande lopp och avslutade med en rykande spurt. Till slut blev det en lätt seger före First Sun Noni och Jennifer Hallsenius som länge såg segerfarlig ut. Mot slutet utmanades First Sun Noni av Munsboro Ballybeg och Emelie Ågren men kunde till slut hålla undan till en andraplats. Fyra blev Shirley och Sara Hemmingsson före Valentina F och Julia Kunkel.


Glädjeseger för Fantomen och Amanda!
Ponnystall Stockholm visade i sista loppet upp ett nyförvärv i form av Fantomen. Fantomen visade direkt att detta är en gren för honom och under Amanda Bäckström utkämpade han en hård slutstrid om segern med Blizzard och Ebba Stigenberg. Till slut kunde Fantomen korsa mållinjen först och glädjen bland Ponnystall Stockholms angängare var total! Blizzard gjorde ett jättefint lopp som tvåa och förbättras hela tiden. Trea blev en nygammal debutant, Kitty. Kitty var för några år sedan aktiv på ponnygaloppen men har haft ett långt uppehåll. Ryttare var debuterande Jacob Lindersköld. Fyra blev slitvargen Mr X och Melissa Juneskans och femma blev Loppan och Maja Williamsson.

Extrapriser för stil och pynt
Vid genomgången premierade vi några tjejer som antingen visat god balans och stil eller hade gjort sina ponnyer extra fina inför loppen. Dessa belönades med fina extrapriser.

Stilpris:
Melissa Juneskans – Mr X
Emelie Ågren – Munsboro Ballybeg

Bäst gjorda ponnyer:
Maja Williamsson – Loppan
Tora Reuterling – Simson
Zamantha Svensson – Rollex
Elin Nordin – Dennis

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_0362
DSC_0362

PONNYGALOPPENS HALL OF FAME. Det handlar om många hundra, kanske tusentals. Alla de ungdomar som fått lära sig rida ponnygalopp hos Bernita Hedman och sedan tagit steget ut i tävlingsvärlden. Få, om ens någon, har betytt så mycket för rekryteringen av nya ryttare. Läs mer

Svensk Galopp satsar under 2026 på ett nytt samarbete med tre drivna ponnyryttare som tillsammans ska inspirera fler barn att upptäcka ponnygaloppen. Mellan mars och augusti delar Astrid (9 år), Isolde (12 år) och Adriana (15 år) bland annat sin vardag, sina tävlingsförberedelser och sina tankar om sporten på Instagram och TikTok.

Genom äkta, lekfullt och vardagsnära innehåll vill vi visa att ponnygalopp är en sport där gemenskap, utveckling och glädje står i centrum. Målet är att väcka nyfikenhet, sänka trösklar och visa att det faktiskt går att ta steget – oavsett om du har egen ponny eller rider på ridskola.

– Vi vill att fler barn ska känna att ponnygalopp är något för dem. Det ska kännas nära, möjligt och roligt. När barn inspirerar barn skapas en trovärdighet och värme som är mer genuin och förhoppningsvis får fler att ta steget att börja, säger Mimmi Jarl, marknadskommunikationsansvarig på Svensk Galopp.

En viktig del av satsningen är en särskild aktivering under SM i ponnygalopp på Nationaldagsgaloppen den 6 juni. I ponnygaloppens eget tält får sporten extra fokus och vi skapar möjlighet att möta nya barn och familjer som är intresserade.

Vi uppmanar nu fler barn – tillsammans med sina föräldrar – att vara med och sprida glädjen i sociala medier. Dela bilder och videos från när ni är i stallet, på träningar och tävlingar. Och kom ihåg att tagga @svenskponnygalopp och använda hashtagsen #ponnygalopp och #svenskponnygalopp. Tillsammans kan vi öppna dörren för ännu fler att komma in i sporten!

Vill du engagera dig i årets satsning?

Du kan redan nu börja publicera på dina sociala medier men också engagera dig på plats den 6 juni om du inte tävlar i SM.

Kontakta Mimmi Jarl, ansvarig för satsningen, om du är intresserad eller vill veta mer via e-post mimmi.jarl@svenskgalopp.se.

Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
BLO03122
British Racing School Jockeyklubben Cup
British Racing School Jockeyklubben Cup

Vill du slipa tekniken på en av världens främsta galoppskolor? Triton delar nu ut ett stipendium för en tvådagarskurs på British Racing School i Newmarket den 18–19 juli. Allt ingår: resa, boende, mat och träning i världsklass! Läs mer