Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dags för Engelska Derbyt på lördag

5 juni 2014

På lördag eftermiddag är det dags för alla Derbyns ”urmoder”, det engelska galoppderbyt på Epsom strax utanför London.

Loppets storfavorit Australia har en stamtavla som formligen skriker lång distans och mer blåblodig än Australia kan man som galopphäst aldrig vara.

Som en son till Galileo och med en mamma som Ouija Board har Australia alltid haft ögonen på sig. Pappan Galileo vann som bekant både det engelska och irländska Derbyt och är nu en av världens mest eftertraktade avelshingstar. Mamman Ouija Board ville inte vara sämre och vann stonas Derby – Oaks, i samma länder. En extra kul parantes är att Ouija Board ägdes av Lord Derby under hela sin karriär!
 

När fuxhingsten Australia kom ut på åringsauktion i Newmarket inleddes ett veritabelt budkrig och klubbslaget landade på hela 520 000 Guineas – nästan sex miljoner svenska kronor.

Köpare var det mäktiga Coolmore-teamet och hästen gick sedemera i träning hos Aidan O`Brien uppe på Irland. Australia åkte på stryk i sin tävlingsdebut som tvååring, men vann sedan ett bra maidenlopp innan han fullkomligt pulveriserade ett tufft sällskap i Grupp-3 loppet Breeders Cup Juvenile Trial Stakes på Leopardstown. Någon resa till USA och Santa Anita blev det dock inte utan demontränaren Aidan O`Brien valde att förbereda sin adept i lugn och ro på hemmaplan under vintern.

Australia svarade för en grym årsdebut som knappt slagen trea i 2 000 Guineas i Newmarket och det syntes att hästen inte riktigt hängde med över distansen 1 600 meter. Efter loppet strödde tränaren allsköns superlativer över sin springare som på lördag precis som vanligt kommer ridas av tränarsonen Joseph.

Australia var fantastisk och kommer vara extremt gynnad av derbydistansen. Det här är förmodligen den bästa häst jag någonsin har tränat, berättade Aidan O`Brien för Racing Posts reporter efter loppet.

Ganska stora ord från en tränare som regelmässigt sadlar ut åtminstone 20 stycken Grupp-1 vinnare…per år!

 

 ruler of the world
Fjolårets vinnare av det engelska Derbyt, Ruler Of The World är precis som årets storfavorit Australia efter hingsten Galileo.

 

Motstånd saknas dock inte i klassikern över 2 400 meter på Epsoms ”knixiga” bana.

Andrahandsfavorit är Australias stallkamrat, den likaledes ultrastamade Montjeu-sonen Geoffrey Chaucer, som hade all otur i världen i trailloppet inför Derbyt för ett par veckor sedan. I sadeln sitter Ryan Moore vilket är en fördel jämfört med Joseph O`Brien i våra ögon.

Och vem tränar då tredjehandsfavoriten Orchestra (e.Galileo)? Jo, en viss Aidan O´Brien…

Årets upplaga av Derbyt innehåller faktiskt inte en enda häst med Grupp-1 seger på CV:t, men loppet håller som brukligt är, hög klass ändå – även om man kan sakna några av förra årets tvåårsstjärnor.

ATG arrangerar spel på loppen på Epsom. Länk till ATG.se

Några användbara länkar med bra info:

http://www.timeform.com/free/

mest informativ
steg 1) klicka card results 2) today 3) epsom 4) öppna pdf meeting card

http://www.racingpost.com/

formrader under Cards

 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer