Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dagens hjälte på Jägersro

3 juli 2013

Galopptränaren Lennart Reuterskiöld Jr är dagens hjälte på Jägersro. Han red ikapp och fångade in en skenande travhäst i samband med dagens lunchtrav. - Det är ganska enkelt när man gjort det förut.

Travhästen Cosa Nostra skenade på torsdagen i samband med uppvärmningen inför lunchtravet på Jägersro. Kusken Adian Kolgjini for ur sulkyn och liggande på marken var han chanslös att hålla kvar hästen som skenade iväg på träningsslingorna utanför travbanan.

Då grep galopptränaren Lennart Reuterskiöld Jr in, kastade sig upp på sin quarter-häst, red ikapp den skenande travaren och fångade in den.

- Det låter mer dramatisk än vad det var. Jag såg en löshäst och eftersom jag höll på med mina unghästar så var quarter-hästen sadlad och klar. Vi har quarter-hästar inom galoppen just för att fånga in löshästar.

- Hästen var på slingan och jag behövde bara placera mig i läge och sedan rida ikapp den och fånga in den. Det tog väl fem minuter allt som allt. Det är ganska enkelt när man gjort det förut, sa Lennart Reuterskiöld Jr.

Aktuellt med belöning

När vi ringer upp måldomaren Bo Segerstein så blir han både glad och överraskad när han får höra över "Juniors" ingripande.

- Det här var en nyhet för oss. Vi visste bara att hästen var infångad och att både häst och kusk klarat sig bra. Men med den här informationen får vi ha ett möte i måldomarnämnden nästa tisdag och det låter väl som att det kan bli aktuellt med en belöning för rådigt ingripande. En sådan belöning brukar ligga på en tusenlapp.

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75

Fler nyheter, artiklar och annonser

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Vårvärmen är här, gräset grönskar och på söndag är det säsongspremiär på Göteborg Galopp. På Bro Park är det lunchgalopp med årets första hinderlöpningar. Från den internationella scenen noterar vi att Godolphin Racing fullständigt dominerade i de stora årgångsloppen på Newmarket och Churchill Downs. Läs mer

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Bakom kulisserna header long
Bakom kulisserna header long

Det tar i runda slängar 1,40 – alltså 100 sekunder – för en hygglig galopphäst att springa 1600 meter. Det är ungefär så mycket som den genomsnittlige åskådaren uppfattar av sporten. Men sanningen är att tiden på tävlingsbanan är det lilla i sammanhanget – det visade inte minst Jessica och Padraig Long när de öppnade upp stall Rancho för besökare. Läs mer