Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dagens Derby – presentation samt tränarkommentarer - onsdag

2 juli 2014

Bara fyra dagar kvar nu och spänningen stiger inför klassikernas klassiker, Derbyt nere på Jägersro.

Vi fortsätter vår presentation av Derbyfältet och delger er tränarnas sista kommentarer inför loppet. Trevlig läsning.

Duke Derby

Duke Derby

Hingst e. Duke Of Marmalade u. Tocopilla e. Medaaly

Resultat: 8 starter: 0 – 3 – 1. 451 676 sek

Formtal: 84

Ägare: Fam E Nagell-Erichsen

Uppfödare: Janus Bloodstock Inc

Auktionspris: 50 000 EUR

Niels Petersen tränade Duke Derby har stamtavla för att stå derbydistansen utan problem, men har ännu aldrig vunnit lopp – vilket naturligtvis är oroväckande när det vankas Derby. Hästen har dock gått väldigt bra med en andraplats i Vinterfavoriternas Pris, en andraplats i Skånelandlöpning, och en imponerande fjärdeplacering i ett Listed-lopp i Dubai som främsta meriter. Duke Derby avslutade storstilat till fjärdeplatsen i Voter efter en resa djupt ned i kön innan han testade 2000 Guineas i Norge. Man såg dock att distansen var alldeles för kort den dagen. Duke Derby kan bli den första ”maidenhästen” att vinna Derbyt i modern tid och lita på att Niels Petersen gjort precis allt för att ha hästen i absolut toppskick på lördag kväll.

Tränaren Niels Pedersens kommentar

– Duke Derby är en riktig topphäst i mina ögon. Han är säker som en klocka – totalt okomplicerad helt enkelt. Att han aldrig vunnit lopp oroar inte ett dugg – det har helt enkelt varit alldeles för korta distanser så här långt i karriären. Vi har siktat mot Derbyt ända sedan vi köpte honom och han är i ett grymt skick för dagen helt enkelt. Duke Derby kommer garanterat göra ett bra lopp och han har god segerchans.

Eye In The Sky

Eye In the Sky

Hingst e. Sinndar u. Saudade e. Linamix

Resultat: 8 starter: 3 – 0 – 0. 458 540 sek

Formtal: 87

Ägare: Scandinavian Racing Stable AB

Uppfödare: Haras de la Perelle

Auktionspris: 75 000 EUR

Niels Petersens Eye In The Sky vann sitt debutlopp som tvååring och följde upp med vinst i anrika Vinterfavoriternas Pris. Hästen åkte sedan ned till Dubai där han svarade för en kanoninsats i första starten – för att sedan vara något blek i de två efterföljande. Efter en imponerande vinst på Jägersro i maj, svek hästen något i Voter och i den senaste starten på Övrevoll fick han en riktigt stygg resa. Räkna med att tränare Niels Petersen gjort allt för att hästen ska vara på topp till Derbyt.

Tränaren Niels Petersens kommentar

– Eye In The Sky är ruskigt kapabel, kanske den mest kapable hästen i startfältet, men samtidigt är det mycket nerver i honom. Hästen är i absolut toppform och den långa distansen är en klar fördel. Jag är även nöjd med startspåret. Från spår elva är taktiken att hålla honom utvändigt och undvika alla typer av trubbel under vägen. Eye In The Sky kan vinna Derbyt med fem längder, men samtidigt bara lägga av – allt beror på resan och på vilket humör han är på i allvarets stund. Jag hoppas han vaknat på rätt sida. Då får de andra vara bra för att slå honom.

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com