Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dagens Derby – presentation samt tränarkommentarer - onsdag

2 juli 2014

Bara fyra dagar kvar nu och spänningen stiger inför klassikernas klassiker, Derbyt nere på Jägersro.

Vi fortsätter vår presentation av Derbyfältet och delger er tränarnas sista kommentarer inför loppet. Trevlig läsning.

Duke Derby

Duke Derby

Hingst e. Duke Of Marmalade u. Tocopilla e. Medaaly

Resultat: 8 starter: 0 – 3 – 1. 451 676 sek

Formtal: 84

Ägare: Fam E Nagell-Erichsen

Uppfödare: Janus Bloodstock Inc

Auktionspris: 50 000 EUR

Niels Petersen tränade Duke Derby har stamtavla för att stå derbydistansen utan problem, men har ännu aldrig vunnit lopp – vilket naturligtvis är oroväckande när det vankas Derby. Hästen har dock gått väldigt bra med en andraplats i Vinterfavoriternas Pris, en andraplats i Skånelandlöpning, och en imponerande fjärdeplacering i ett Listed-lopp i Dubai som främsta meriter. Duke Derby avslutade storstilat till fjärdeplatsen i Voter efter en resa djupt ned i kön innan han testade 2000 Guineas i Norge. Man såg dock att distansen var alldeles för kort den dagen. Duke Derby kan bli den första ”maidenhästen” att vinna Derbyt i modern tid och lita på att Niels Petersen gjort precis allt för att ha hästen i absolut toppskick på lördag kväll.

Tränaren Niels Pedersens kommentar

– Duke Derby är en riktig topphäst i mina ögon. Han är säker som en klocka – totalt okomplicerad helt enkelt. Att han aldrig vunnit lopp oroar inte ett dugg – det har helt enkelt varit alldeles för korta distanser så här långt i karriären. Vi har siktat mot Derbyt ända sedan vi köpte honom och han är i ett grymt skick för dagen helt enkelt. Duke Derby kommer garanterat göra ett bra lopp och han har god segerchans.

Eye In The Sky

Eye In the Sky

Hingst e. Sinndar u. Saudade e. Linamix

Resultat: 8 starter: 3 – 0 – 0. 458 540 sek

Formtal: 87

Ägare: Scandinavian Racing Stable AB

Uppfödare: Haras de la Perelle

Auktionspris: 75 000 EUR

Niels Petersens Eye In The Sky vann sitt debutlopp som tvååring och följde upp med vinst i anrika Vinterfavoriternas Pris. Hästen åkte sedan ned till Dubai där han svarade för en kanoninsats i första starten – för att sedan vara något blek i de två efterföljande. Efter en imponerande vinst på Jägersro i maj, svek hästen något i Voter och i den senaste starten på Övrevoll fick han en riktigt stygg resa. Räkna med att tränare Niels Petersen gjort allt för att hästen ska vara på topp till Derbyt.

Tränaren Niels Petersens kommentar

– Eye In The Sky är ruskigt kapabel, kanske den mest kapable hästen i startfältet, men samtidigt är det mycket nerver i honom. Hästen är i absolut toppform och den långa distansen är en klar fördel. Jag är även nöjd med startspåret. Från spår elva är taktiken att hålla honom utvändigt och undvika alla typer av trubbel under vägen. Eye In The Sky kan vinna Derbyt med fem längder, men samtidigt bara lägga av – allt beror på resan och på vilket humör han är på i allvarets stund. Jag hoppas han vaknat på rätt sida. Då får de andra vara bra för att slå honom.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.