Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dagens Derby - Australia bäst i det engelska Derbyt

9 juni 2014

I lördag eftermiddags avreds det engelska galoppderbyt på Epsom. Inför loppet handlade det mesta snacket om Aidan O¿Briens Galileo-son Australia och efter loppet handlade precis ALLT om densamme.

Australia fick en perfekt resa som sexa – sjua i ”klassikernas klassiker” och smög fram genom sista sväng. In på upploppet satt ridande tränarsonen Joseph bara och tittade sig omkring, innan han petade in en högre växel och stack ifrån sina konkurrenter. Ungefär 100 meter från mål blev Australia lite bekväm, slog av på takten och driftade något inåt, men vart segern skulle gå var det aldrig något snack om.

Jag sa innan loppet att det här är den bästa häst jag någonsin tränat och jag har ingen anledning att ändra på den uppfattningen efteråt, kommenterade Aidan O´Brien efteråt.

Nu matchas sonen till Galileo undan fantomstoet Ouija Board mot det irländska Derbyt om ett par veckor – en dubbel som tränaren har fixat vid tre tidigare tillfällen, detta via High Chaparral, Camelot och just nämnda Galileo.

Efter loppet sänkte de engelska bookmakersen Australia till fem gånger pengarna på vinst i Prix de l´arc de Triomphe på Longchamp i höst.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer