Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Dagens Derby - 1000 Gunieas på Övrevoll

26 juni 2014

I kväll är det dags för 1000 Guineas på Övrevoll med en rad svenskintressen i startlistan.

Ingen i trion State Anthem, Arabda och Yajamila är dock anmälda till det svenska galopp Derbyt den femte juli. Det är däremot Wido Neuroths auktionsdyring Amie Noire. Soldier Of Fortune-stoet står på formtal 79, ett tal som inte tillnärmelsevis motsvarar hennes korrekta kapacitet.

I våra ögon ska det till ett smärre mirakel för att inte Amie Noire ska komma med i Derbyt (just nu är hon trettonde häst om vi räknat rätt), men Wido Neuroth tar inga chanser och startar henne för att få upp formtalet i kvällens klassiska löpning. Detta bara nio dagar innan Derbyt!

Det är klart att det är lite tufft matchat, men om jag inte startat henne i kväll hade hon i stället fått ett skarpt jobb i morgon fredag, berättar Wido Neuroth.

Amie Noire avslutade storstilat i Dianalöpning (svenskt 1000 Guineas) senast, men lär komma bättre till sin rätt över derbydistansen 2 400 meter.

Vad säger du om kvällens uppgift?

Min häst mår bra, men har aldrig startat på Övrevoll – dock kvalat, så det känns inte som något negativt. Amie Noire är bättre över längre distanser, men jag har ändå stor tro på henne. Formen är riktigt bra och jag hoppas hon är ännu bättre nästa lördag, avslutar Wido Neuroth.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer