Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Cup-vinnaren Mores Wells avelsdebuterar i Sverige

28 juni 2013

Fjolårssäsongens äventyr med Gloria De Campeao har gett hingsthållaren Peter Björnsson blodad tand. På torsdagen flyttade en ny intressant fullblodshingst in på anrika Alebäcks Stuteri i Västergötland - Stockholm Cup-vinnaren Mores Wells.

MorewellsSlutvinjetten i Stockholm Cup International 2010. Mores Wells (t h) besegrar norska Theatrical Award med en halv längd.

Alebäcks Stuteri strax utanför Skara har en lång och gedigen tradition som hästuppfödare. Under de senaste 30 åren har Peter Björnsson och hans söner byggt upp ett av landets ledande travhäststuterier.

Ifjol vintras fick Peter Björnsson frågan om han kunde tänka sig att ta emot en fullblodshingst. Som alla säkert känner till handlade det inte om vilken hingst som helst. Dubai World Cup-vinnaren Gloria De Campeao blev snabbt det hetaste namnet bland landets stoägare. Intresset var enormt och Stefan Friborgs hingst hann sätta ett betydande avtryck i den svenska fullblodsstammen innan han lämnade landet i våras.

Äventyret med Gloria De Campeao har gett Peter Björnsson blodad tand. Inför den kommande avelssäsongen har hans stuteri fått förtroendet att stalla upp en ny spännande debutant i fullblodsaveln, Stockholm Cup-vinnaren Mores Wells.

- Förhoppningsvis har jag samlat på mig en hel del erfarenhet i samband med att Gloria De Campeao stod uppstallad hos oss. En sak som jag lärt mig är att fullblod är väldigt trevliga hästar att jobba med. Föreställningen om att de är bråkiga och svåra visade sig var helt fel, åtminstone i Gloria de Campeaos fall, säger Peter Björnsson.

Vann Stockholm Cup

De flesta kommer säkert ihåg Mores Wells starka prestation i Stockholm Cup International (Gr 3) 2010 då han tillsammans med Sebastien Maillot besegrade de norska stjärnorna Theatrical Award och Appel Au Maitre.

Tidigare i år gjorde Mores Wells ett nytt försök att försvara titeln i Sveriges största lopp för den äldre eliten, men fick då nöja sig med en andraplats bakom norske Bank of Burden.

Totalt har Mores Wells vunnit åtta av sina 40 starter och sprungit in en bit över 7 miljoner kronor.

Redan som treåring tog han två Grupp 3-segrar på Irland och slutade dessutom god trea i Irish St Leger (Gr 1). Utöver Stockholm Cup-segern tog han som sexåring även en mycket meriterande andraplats bakom Joshua Tree i Canadian International (Gr 1) på Woodbine.

Avelsdebut i Sverige

Att ägarparet Dennis och Catherine O’Flynn låter Mores Wells avelsdebutera i Sverige är naturligtvis mycket glädjande.

- Jag har egentligen inte varit ute och letat efter en ny fullblodshingst utan det är ägarna som kontaktat mig. Det känns naturligtvis väldigt roligt och inspirerande att vi än en gång fått förtroende att stalla upp en fullblodshingst på vårt stuteri.

Trots att Mores Wells fortfarande är ett oskrivet blad i avelssammanhang så har han en härstamning lovar gott.

Pappa är den flerfaldige championhingsten Sadler’s Wells (e Northern Dancer), som lämnat otaliga Grupp 1-vinnare och meriterade avelshingstar, bland annat de tre Derbyvinnarna Galileo, Montjeu och High Chaparral.

Mamma är Warning-dottern Endorsement, vars främsta merit är en seger i Queen’s Vase (Gr 3) på Royal Ascot.

- Jag är fortfarande novis när det gäller härstamningar på fullblodssidan. Men efter att ha rådfrågat expertis på området har jag fått veta att Mores Wells stamtavla ser riktigt bra ut.

Knivskarp konkurrens

Nu kan alltså landets stoägare lägga ytterligare ett intressant namn till de många hingstar som gör debut på den skandinaviska marknaden i år.

- Jag är fullt medveten om att konkurrensen kommer att vara knivskarp i år. Mina förväntningar är att Mores Wells ska betäcka ett 50-tal ston, men det kan naturligtvis bli både fler och färre. Det har i vilket fall redan trillat in ett tiotal intresseanmälningar och vi har dessutom fem egna fullblodsston som vi eventuellt kommer att betäcka, avslutar Peter.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Uppercut Action _stallrunda 2012 hos Junior.Foto Stefan Olsson
Uppercut Action _stallrunda 2012 hos Junior.Foto Stefan Olsson

Inför den kommande betäckningssäsongen finns flera möjligheter att ta del av årets hingstar runt om i landet. Läs mer

Sto och föl i hage
Sto och föl i hage

För 2026 har Svensk Galopps styrelse beslutat att justera reglerna för utbetalning av uppfödarpremier. Läs mer

Till dig med en nybliven tvååring som är anmäld i svenska Breeders påminner vi om att du aktivt behöver anmäla till våra grannländer inför tredje insats.

Samtliga hästar som kvarstår i Breeders’ Trophy efter 2:a insats kan innan 3:e insats (när hästen är 2 år) anmälas aktivt till Danmark och Norge för att vara startberättigad i deras respektive löpningar (Norsk Breeders’ Prize 2027 och Dansk Breeders’ Cup 2028). Anmälan till tredje insats förfaller den 2 mars 2026. Efter tredje insats måste således även strykning göras till respektive lands Breedersserie.

Läs mer och finn information om hur du anmäler till Danmark och Norge på vår Breeder's Trophy-sida