Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Christopher Roberts vann Fegentrilopp i USA

28 juni 2013

Den svenske Fegentriryttaren Christopher Roberts tog på söndagen en meriterande seger i USA på Parx Racing.

De manliga Fegentriryttarna har ridit tre löpningar på sin USA-tour. Svenske Christopher Roberts lyckades utmärkt med en seger och en andraplats. Han ligger därmed på andra plats i championstriden.

I fredags reds en löpning på Penn National. Där slutade Christopher på sjunde plats. På lördagen överraskade han med att bli tvåa på fältets näst minst spelade häst på Delaware Park. Och så kom det en seger på söndagen på Parx Racing (tidigare Philadelphia Park). Här red han spelfavoriten Noah´s Harvest, en treåring som på tio starter tagit tre andraplatser som bäst.

Världscupen leds av fransmannen Edouard Monfort, som red Glückstag till seger i Grand National på Strömsholm. Christopher leder kampen om hinderchampionatet och är alltså tvåa sammanlagt. Två tävlingstillfällen återstår. Det rids två löpningar (slätt och steeplechase) i Mannheim den 25 september och en avslutande slätlöpning i Maienfeld (Schweiz) den 16 oktober. Senast Sverige hade en manlig Fegentrichampion var 2005 då Henrik Engblom för andra året i rad blev champion.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer