Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
i-Q95PNCW Christina Odenberg delar ut priset till sportens riddare på galoppgalan 2016 redigerad

Hon blev Sveriges första kvinnliga biskop och älskar galoppsporten. Här delar hon ut priset Sportens Riddare till jockeyn Per-Anders Gråberg vid galoppgalan 2016.

Christina Odenberg lördagsgäst i P1 Morgon

23 september 2023 12:47

Christina Odenbergs fick i dag äran att vara den så kallade "lördagsgästen" i P1 Morgon. Hon blev Sveriges första kvinnliga biskop för 26 år sedan och har haft en mycket stor betydelse för Svenska Kyrkan, men hon har också hunnit med sina hästar och hon älskar galoppsport.

I denna drygt 14 minuter långa intervju berättar Christina Odenberg om sitt yrkesliv, men hon hinner också med att på ett mycket målande sätt uttrycka sin kärlek till hästar i allmänhet och galoppsporten i synnerhet. Lyssna på intervjun här.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer