Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Chini i fortsatt ledning i Fegentrin

2 september 2015

Sveriges representant inom damernas Fegentri, Josephine Chini, är i fortsatt ledning i Fegentriligan efter en andraplats i Belgien i måndags.

josephine chini Special Danz square

 

Josephine Chini fortsätter att leverera i årets Fegentri. I måndags red hon hem en andraplats i Ostende i Belgien. Därmed behåller hon sin ledning i ligan.

Men mycket kan hända och det rids ytterligare tre lopp bara den här veckan. På torsdag tävlas det i Baden Baden, Tyskland och i helgen är det Fegentrilopp både lördag och söndag i Istanbul, Turkiet. Förhoppningsvis kommer Josephine att få ritter i samtliga lopp.

Efter den här veckan är avslutad återstår bara tre tävlingstillfällen för Fegentridamerna. Den 27 september tävlar de i Mannheim, Tyskland och den 11 oktober i Köln, Tyskland. Sedan får de tio med högst poäng resa till Mauritius där den stora finalen rids på juldagen den 25 december.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer