Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Championstrider in i det sista på Jägersro

27 november 2015

Jägersro har en intensiv vecka innan banan tar vinterledigt för i år. Det tävlas både måndag och onsdag och några av championtitlarna är ännu inte avgjorda.

Tränarchampion för tredje året i rad på Jägersro blir Lennart Jr Reuterskiöld. Hans hästar har, innan de två kvarvarande tävlingsdagarna, galopperat in drygt 4 miljoner kronor på hemmabanan. På jockeysidan dominerar Elione Chaves stort. Han ligger i nuläget på 44 segrar, 27 fler än Per Anders Gråberg och Jacob Johansen.

Junior
Lennart Jr Reuterskiöld och Elione Chaves har redan klart med sina championtitlar

 

Bland  lärlingarna däremot är det fortfarande ovisst vem som kniper championatet. Fredrik Janetzky leder nu med 10 segrar och 7 andraplatser men skuggas av Annie Nilsson Lindahl som har 9 segrar och 4 andraplatser. Fredrik har sex ritter på måndag varav två är segertippade i programmet; Dolphins Smile och Showhaat men han har inga ritter på onsdag. Annie har tre ritter på måndag och fyra på onsdag. Bästa chansen kan araben Niraan vara som är tippad etta i programmet. Om inte Fredrik vinner något lopp på måndag så måste Annie ta två segrar för att ta hem championtiteln bland lärlingar på Jägersro 2015.

Bland amatörryttarna är Josefin Landgren redan klar som champion med fyra segrar och vinstrikaste häst blir Stall Flimmer - Easy:s Mrs Loreen, i träning hos Lennart Jr Reuterskiöld, med hela sju segrar. Mrs Loreen startade bara sju gånger under året på Jägersro. Vid samtliga starter har det blivit seger så Mrs Loreen är alltså fortfarande obesegrad på sin hemmabana. Stoets hittills enda nederlag i karriären kom på Göteborg Galopp.

josefin landgren
Josefin Landgren blir amatörryttarchampion på Jägersro 2015

 

På uppfödarsidan är Frederic Fletchner, Bokans uppfödare, redan klar champion. Samma sak gäller bland hästägarna, här är Mr Ascot redan i land med sitt championat med 980 070 kronor. Han har dessutom en starthäst, Capoeira, som debuterar på måndag.

Det är däremot ovisst vem som blir amatörtränarchampion på Jägersro. Här leder Jaana Alvesparr med 210 179 kronor. Tvåa ligger Karl Peter Andersen med 193 518 kronor. Både Jaana och Karl Peter har två starthästar var och innan dessa startar skiljer det alltså bara 16 661 kronor mellan dem. Jaana sadlar ut Poppapp i en bronshandicap på måndag och Cara Blanca i en silverhandicap på onsdag där också Karl Peter startar Half Tiger. Han har också med Half Percys i en järnsprint på måndag. Det kan bli hur spännande som helst!

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer