Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Camelot höll för favorittrycket i engelska Derbyt

4 juli 2013

Det tycks inte finnas något slut på Aidan O’Brien och Ballydoyles totala dominans i de engelska klassikerna. I lördags infriade Camelot de högt ställda förväntningarna med en övertygande femlängdersviktoria i engelska Derbyt (Gr 1). Montjeu-sonen tog sin fjärde seger på lika många starter och reds av tränarsonen Joseph.

Det var liksom aldrig något snack om vilken häst som var bäst över de 2 400 meterna på Epsom Downs. Efter en avvaktande inledning i sjuhästarsfältet gav Joseph O’Brien Camelot marschorder en bit in på upploppsrakan.

Vid 200-meterspålen tog han över kommandot från stallkamraten Astrology (R Moore) och drog ifrån till en överlägsen femlängdersviktoria.

Efter lördagens seger som värderades till 751 000 Pund har Aidan O’Brien vunnit samtliga fyra engelska klassiker så här långt.

Nu återstår endast St Leger. Camelot är naturligtvis redan tung favorit till att fullborda en engelsk Triple Crown, en bedrift som ingen häst lyckats med sedan Nijinsky 1970.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer