Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bro Park 8/11: Hans Lundell gör comeback

7 november 2016

Det är två år sedan amatörtränaren Hans Lundell sadlade ut en häst på en galoppbana. Många minns säkert Hans som tränare till den framgångsrika sprinteresset Hide And Seek som tog 14 segrar. Imorgon kväll sadlar Hans ut två hästar på Bro Parks kvällstävlingar.

Hans Lundell förknippar många med den fina sprintern Hide And Seek. Han debuterade i slutet av september som fyraåring och vann 14 segrar. Hide And Seek galopperade in nästan 2,6 miljoner kronor i 79 starter. Han vann bland annat Jägersro Sprint (L), Sydsvenskan Jägersro Sprint (L), Sweden Cup Sprint och Malmö Hösthandicap. Det var Per Anders Gråberg som satt i sadeln vid de allra flesta segrarna.

Nu är det alltså dags för comeback för Hans Lundell som har sin gård i Morgongåva utanför Enköping. Imorgon kväll sadlar han ut Lord Handsome och IKC Nightingale på Bro Park och den sistnämnde är vinnartippad i V65-1. 

-Båda hästarna kom till mig den 10 oktober. Jag har en egen bana hemma på gården där vi har tränat och de känns jättefina. Tyvärr har det fryst till i marken de senaste dagarna, det är ju svårigheten med att träna ute på landet. Men jag hann med att gå den sista finslipningen inför tisdag innan vintern slog till på riktigt. Det ska bli kul att ha starthäst på galoppen igen, jag har ju aldrig slutat med galoppen utan bara haft ett uppehåll,  avslutar Hans Lundell.

Tävlingarna på Bro Park imorgon, tisdag 8 november, börjar klockan 18.15 och det rids nio löpningar. Dagens streckspel är V65 och V4.

Lotta Malmborg




 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer