Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Bra klass på DIAR Stockholm Arabian Cup (Gr3PA)

17 juni 2018

DIAR Stockholm Arabian Cup (Gr3PA) har samlat ett starkt startfält med internationella gäster. Ska någon av segerhästarna från Gärdet, Macallan eller What A Wonder dra det längsta strået?

Macallan
Macallan vann senast på Gärdet och kommer säkert att vara med i slutstriden

 

DIAR Stockholm Arabian Cup (Gr3PA) har 100.000 kronor i förstapris och har lockat två
starthästar från Polen som ska tampas mot de bästa svensktränade araberna. Vi får se
två hästar som segrade inför storpublik på Gärdet: Macallan och What A Wonder.

Maria Hagman-Eriksson sadlar ut en kvartett hästar i jakten på segern. 1 Top Spin, som
senast tappade start på Gärdet, slår ur underläge och det är svårt att skilja mellan åldringen 7 Al Janoob och 9 Toutatix. Den senare segrade nyligen i Belgien och i
höstas i Italien så vi vet att Toutatix står sig väl mot internationellt motstånd. På pappret är det dock bäst segerchans för stallets 8 Jaldi Karo som segrat förr med Per-Anders Gråberg på ryggen och måste ha en god segerchans här.

5 What A Wonder segrade på Gärdet över längre distans. Den banan är speciell och det
är god chans att What A Wonder hänger med i svängarna även över den här distansen trots att det är 1000 meter kortare. Andrés Polanco känner What A Wonder sedan tidigare och formen är i topp. Tränar gör amatören Victoria Broberg i Åsbro.

jaldi karo
Jaldi Karo och Per Anders Gråberg är ett samspelt team som har en bra chans i loppet

 

3 Macallan tog en populär seger på Gärdet för tränare Vanja Sandrup. Då som nu sitter Martin Rodriguez i sadeln och det är klart att man kommer hit med höga ambitioner. Distansen är knappast optimal, men det kan gå vägen ändå på ren klass.

2 Al Mounteze Montlau har fina meriter från kontinenten och har börjat bra här i Sverige för Camilla Nilsson. Första segern på svensk mark ligger knappast långt borta och tittar man på formen från Frankrike torde distanser mellan 1600 meter och 2000 meter vara det ideala. Elione Chaves sitter i sadeln och det kan vara tredje gången gillt för ekipaget.

10 Silaah har en seger på 18 starter, men har absolut inte gjort bort sig när han mött eliten. Nyblivna jockeyn Josefin Landgren rider bra och distansen bör fungera även om den gärna fått vara längre för Silaah. Från Polen kommer 4 Shadwanalkhalediah
och här har tränare Maciej Kacprzyk en riktig stjärna i blivande. Det har blivit sex segrar på sju starter. Gräs och distans passar ypperligt och man tar med sig jockeyn Wiaczeslaw
Szymczuk från Polen. Det blev förlust i årsdebuten, men man var före stallkamraten 6 Burkanalkhalediah i mål. Den nioåriga fuxvalacken har styrkan som
främsta vapen och får Maikel Narvaez Bravo i sadeln.

Fredrik Otter

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com