Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Björn Eklund slutar som generalsekreterare

27 juni 2013

Efter 13 års anställning på Galoppförbundet/Svensk Galopp, varav 11 som generalsekreterare, slutar Björn Eklund sin tjänstgöring den 30 juni. Hans chefsfunktion upphörde dock i höstas när Svensk Galopp AB bildades och en VD tillsattes.

 Björn kommer dock inte att lämna verksamheten på Svensk Galopp, däremot att trappa ned och övergå till att bli konsult åt organisationen.

Främst ska han arbeta med internationella frågor, en följd av att han i vintras invaldes i världsorganisationen IFHA, International Federation of Horseracings huvudstyrelse, the Executive Council. Han är också engagerad i arbetet att bygga upp en regional Europaorganisation inom IFHA.

I det arbetet blir hans titel Secretary General. Därutöver ska han fungera som rådgivare åt Svensk Galopp och även som skribent.

Fler nyheter, artiklar och annonser

ledvolt 7365 på Jägersro.jpg
ledvolt 7365 på Jägersro.jpg

Skandinavisk Reglementskommitté har enats om vissa ändringar i Skandinaviskt Registrerings- och Licensreglemente att gälla från och med den 1 juli 2025. Det gäller 5 kap 10-11 och 13 §. Läs mer

20250606-DJI_0846-Redigera
20250606-DJI_0846-Redigera

Nationaldagsgaloppen på Gärdet bjöd på en stämningsfull och välbesökt festdag fylld av galopp, picknick och gemenskap. Här följer ett tack till alla inblandade från Svensk Galopps ordförande Anders Lilius, som sammanfattar känslan, upplevelsen och betydelsen av årets Nationaldagsgalopp. Läs mer

lordagsupplevelse v85
lordagsupplevelse v85

PRESSMEDDELANDE FRÅN ATG: Tre gånger högre toppvinster och fler som vinner. Lördag den 25 oktober är det premiär för ATG®:s nya lördagsspel V85®. - Travsporten och spel på hästar ligger ATG och våra kunder varmt om hjärtat. Nu tar vi nästa steg. V85 är en del av en ny lördagsupplevelse och blir den största satsningen i ATG:s historia, säger Hasse Lord Skarplöth, vd ATG. Läs mer