Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Björn Eklund slutar som generalsekreterare

27 juni 2013

Efter 13 års anställning på Galoppförbundet/Svensk Galopp, varav 11 som generalsekreterare, slutar Björn Eklund sin tjänstgöring den 30 juni. Hans chefsfunktion upphörde dock i höstas när Svensk Galopp AB bildades och en VD tillsattes.

 Björn kommer dock inte att lämna verksamheten på Svensk Galopp, däremot att trappa ned och övergå till att bli konsult åt organisationen.

Främst ska han arbeta med internationella frågor, en följd av att han i vintras invaldes i världsorganisationen IFHA, International Federation of Horseracings huvudstyrelse, the Executive Council. Han är också engagerad i arbetet att bygga upp en regional Europaorganisation inom IFHA.

I det arbetet blir hans titel Secretary General. Därutöver ska han fungera som rådgivare åt Svensk Galopp och även som skribent.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer

Maggan puff
Maggan puff

En liten organisation som Svensk Galopp behöver engagerade medarbetare för att få den dagliga verksamheten att fungera. Personer som brinner för sitt arbete och alltid ställer upp när det krävs. En sådan person är Margareta Östgård Svennehed. Med outtröttligt engagemang har hon sett till att galoppens maskineri snurrat i decennier. Lagom till jul går hon i pension efter ett långt yrkesliv i sporten. Läs mer

Hans Hansson har den 9 december valt att avgå ur Svensk Galopps styrelse.

Hans blev invald i Svensk Galopps styrelse i samband med årsstämman den 7 juni tidigare i år.

Styrelsens arbete fortsätter som vanligt.