Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Björn Djulstedt har jobbat på Täby i mer än 50 år!

28 juni 2013

Galoppsporten blir ett livslångt intresse för många, men inte många kan säga att de har arbetat på samma galoppbana i mer än 50 år i obruten följd. När Björn Djulstedt tvingas sluta vid årsskiftet på grund av fackets regler, kan han blicka tillbaka på drygt 51 års verksamhet inom totopersonalen på banan.

Björn Djul
Björn Djulstedt har jobbat i toton på Täby Galopp sedan premiäråret 1960.

–Jag fyller 68 snart, så jag har ändå jobbat ett år för länge, förklarar Björn, som är ett välbekant ansikte för de spelare som kommer ut till banan och gör sina insatser på plats i alla väder.

Björn fanns med redan på Ulriksdalstiden, då han fick följa med sin mamma till galoppbanan som 6-7-åring i slutet av 1940-talet.

–Mamma jobbade på Posten och min morbror på Skandinaviska Enskilda Banken, och det var sådant folk man anställde till totokassorna på den tiden.

–Morsan räknade kombodds och jag fick så småningom hjälpa till och serva vågrummet och pressen, sköta oddstavlan och springa med oddslappar.

Björn var god vän med Albert Klimscha jr och umgicks med denne, men någon ryttarkarriär blev det inte för egen del. Han har dock på senare år varit med som delägare i hästar, bland annat Oriole Dancer som vann 7 lopp, och naturligtvis nu i år som Riksgalopphästägare.

Var med från starten

När galoppen flyttade till Täby 1960 följde Björn förstås med.

–I början fick jag sälja tvåkronors komber, och så jobbade jag mig upp efter hand, berättar Björn, som förstås även hade en parallell yrkeskarriär i ”världen utanför” galoppen.

–Jag har jobbat mycket inom transporter, med försäljning och även varit distriktschef på Bilspedition, som på senare år köptes upp av Schenker, och detta har jag också gjort i 50 år, så jag har 100 års arbetslivserfarenhet, skojar han med glimten i ögat.

Under årens lopp har han sett publikfavoriter komma och gå. Vilka är hans egna största favoriter under alla år?

–Ragnar Helmer på Koh-I-Noor glömmer jag aldrig! Och Lilian Beil med Popular gjorde också ett starkt intryck.

Över 100.000 kontant

Björn har många goda vänner på Täby, både bland kollegorna och bland kunderna.

–Tommy Tellstam, som sitter närmast mig i totokassorna, kommer jag att hålla kontakten med även i framtiden.

–Kunderna blir också nästan som kompisar, eftersom man ser dem så ofta. Vi har ju många stamkunder, som alltid är här, så det blir ju att man lär känna dem lite grann. Men vi har en annan sorts publik nuförtiden, en mycket städad sådan. Förr i tiden var det mera fylleri i samband med tävlingarna.

–Och sedan Riksgaloppen introducerades ser vi också en hel del helt nya människor komma till banan, vilket är roligt.

Hur stor är den största vinsten som Björn har delat ut?

–Det mesta jag har lämnat ut i kontanter var runt 110.000 kronor. Vi är bara tvungna att lämna ut 30.000 i cash, och så resten med check, men den här kunden insisterade på kontanter och vi hade gott om det den dagen, så vi gjorde honom till viljes.

Fortsatt aktiv

Björn kommer inte att bli sysslolös efter nyår. Han kan spendera mer tid med sin fru och dotter och har flera projekt på gång.

–Jag har ett sommarställe som tar mycket tid, och så är jag engagerad i Hammarbys veteranförening, berättar Björn, som är mycket sportintresserad och har spelat både fotboll och ishockey själv långt upp i mogen ålder.

–För några år sedan fick jag byta ut en höftkula, så det satte stopp för mitt eget idrottande. Men jag tillbringar en hel del tid på Söderstadion (fotboll) och Zinkensdamm (bandy) och följer gärna fotbollen även på TV.

I Hammarbys veteranförening träffar Björn regelbundet en annan galoppveteran, nämligen Erik Kylengren, tidigare bland annat generalsekreterare för Svenska Galoppsportens Centralförbund, som det hette då.

Om några få veckor är det alltså slut på arbetet i totokassan för Björn Djulstedt, så passa på att satsa i hans lucka fram till dess. Kanske hinner han slå sitt rekord i utdelade pengar före nyår? Hur som helst – här kan man verkligen tala om lång och trogen tjänst!

Nadja Bellander

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com