Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Beslut taget om ny och förenklad Svenskbonus

1 juli 2013

40 procent bonus till svenskuppfödda två-, tre- och fyraåriga hästar. Så blir den nya Svenskbonusen för 2012. Det beslutade Svensk Galopps styrelse i tisdags.

Det betyder att det nya bonussystemet blir betydligt enklare och mer lättförståeligt jämfört med 2011 då endast två- och treårskullen erhållit bonus. En fast procentsats som nu även betalas ut till fyraåriga hästar innebär att tränare och ägare inte behöver starta sina unghästar onödigt tidigt för att i möjligaste mån ta del av en högre bonus under de två första säsongerna.

- Den nya omarbetade Svenskbonusen är lätt att förstå och fördelas dessutom ut till en bredare population hästar. Vår förhoppning är att det nya systemet kommer att uppskattas av våra ägare och ytterligare öka incitamentet att satsa på svenskuppfödda hästar, säger Gunnar Werner och Nicholas Cordrey, VD respektive sportchef för Svensk Galopp.

Bonussystemet som styrelsen beslutade om tisdags skiljer sig en del från det ursprungliga förslaget där bonusen skulle betalas ut retroaktivt till hästägarna två gånger om året. Ett sådant system skulle dock innebära en del komplikationer. Dels skulle det bli praktiskt omöjligt att redovisa löpande topplistor, exempelvis tränar-, hästägar- och hingststatistik. Det skulle dessutom bli svårt att fördela en retroaktivt utbetald bonus vid olika former av ägarbyten.

Det nya förslaget handlar om samma belopp (10% av de totala prispengarna) och fördelning mellan årskullarna som berättats om tidigare. Skillnaden rör i praktiken enbart att man för att undvika den retroaktiva utbetalningen som visat sig ej gå att genomföra, räknat om detta i fasta procentssatser.

Under 2012 kommer alltså samtliga två-, tre- och fyraåriga svenskuppfödda hästar som startar i öppna löpningar att erhålla 40 procent av de insprungna prispengarna i bonus. Även i handicap- och hinderlöpningar. Undantagna är endast löpningar reserverade för svenskuppfödda hästar samt de relativt få storlopp där en annan bonus finns angiven i propositionen. Det maximala bonusbeloppet som betalas ut per start är 75 000 kronor. För prispengar intjänade utomlands utgår ingen bonus.

Den tidigare så kallade ”segerbonusen” då en treårig häst erhöll 40 000 kronor vid sin första seger utgår helt från och med 2012.

Bonusen kommer att betalas ut löpande under året. Skulle inte hela det reserverade beloppet vara förbrukat vid årets slut kommer den resterande bonusen att tillfalla SM-löpningarna kommande år.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer