Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Be My Academys tävlingsdebut gav mersmak

27 maj 2014

Mamma Bea Apache vann Svenskt Oaks. Storebror Be My Award sprang in över en miljon kronor under fjolårsäsongen. Om Be My Academy kan bli lika bra återstår att se. Tävlingsdebuten på Jägersro i onsdags lämnade i vilket fall inte så mycket i övrigt att önska. Lennart Jr Reuterskiölds adept vann lekande lätt under Elione Chaves.

 Be My Academy mål

Elione Chaves gav Be My Academy en lugn inledning över de 2 200 meterna samtidigt som Magic Intenzo (De Oliveira) och Herr Silvio (P-A Gråberg) stod för farthållningen i spets.

När favoriten Achatino (De Azeredo) aviserade fartökning i slutet av bortre lång hängde Be My Academy enkelt på och redan i början av upploppet hade han övertagit kommandot.

De avslutande 200 meterna blev väldigt lätta och när Academy Award-sonen skar mållinjen gjorde han det med fyra längder tillgodo till Herr Silvio, som kontrade ut Achatino i kampen om andraplatsen.

Även om By My Academy fortfarande har mycket att bevisa innan han kommer upp i samma nivå som sin storebror Be My Award, så kan vi nog utgå från att siktet är inställt på de lite större årgångsloppen senare i under säsongen. Och med tanke på att hästen är uppfödd i Sverige av sin ägare Björn Larsson lär förtjänstmöjligheterna vara extra goda.

Be My Academey vc

Tränare Lennart Jr Reuterskiöld var naturligtvis nöjd med sin adept.

- Be My Academy har tränat på fint och gjorde en bra insats i kvalet. Men i dagens hyfsade motstånd hade jag ändå varit nöjd med en andra eller tredjeplats. Be My Academy är betydligt större än Be My Award, men båda verkar ha viljan att vara först i mål. Vi får se om det blir Derbyt, annars finns det andra löpningar för honom samma dag.

Be My Academy betalade ett vinnarodds på drygt fyra gånger pengarna. Utgångsvärdet på V4-spelet var 164 kronor.

Certo Cito förbättrad som fyraåring

Fyraårige Certo Cito har verkligen gått från klarhet till klarhet så här i början på säsongen.

 Certo Cito

I V4-2, en klass 5-löpning över fullvuxna 2 400 meter, tog Bosun’s Watch-sonen upp jakten på värsta konkurrenten Moulin Rouge (S Karlsson) vid upploppets början, kopplade segergreppet med 150 meter kvar och avgjorde till slut med en komfortabel längd.

Vid vinsten för två veckor sedan red amatörtränare Nathalie Johnsson själv sin adept. Den här gången var det Oliver Wilson som satt i segersadeln.

- Certo Cito gjorde det bra som treåring men var nog inte riktigt färdig. Nu känns det som om det finns mycket utveckling kvar i honom, sade Nathalie, som redan har börjat planera nästa start.

- Jag skulle väldigt gärna vilja starta honom på Gärdet, men det återstår att se om han kommer med i loppet.

Certo Cito är uppfödd av Therese Malekzadeh och betalade favoritoddset 2,35.

Margaux säkrade andra raka

Ytterligare en häst som hittat segerflytet som fyraåring är Margaux från Hans-Inge Larsens stall.

Margaeux

Under Dayverson De Barros lyckades irlandsimporten knipa sin andra raka viktoria efter att ha utkämpat en tuff duell med What Legend (De Geer) i en sprinthandicap över raska 1 200 meter.

- Jag var med på Margeaux redan ifjol men i år äger jag en större del i honom. Det var riktigt kul att han lyckades ta andra raka, sade Monica Jansson, som äger Captain Marvelous-sonen tillsammans med Bravur AB och Hans-Inge Larsen.

What Legend var bara slagen med ett huvud av vinnaren, medan favoriten Bowater (F Janetzky) mattades något sista biten och fick nöja sig med en tredjeplats efter att ha legat i spets fram till 150 meter kvar.

LunchDubbel-kombinationen Certo Cito-Margaux betalade oddset 18,58.

Charmed Star fick nödvändig draghjälp

V4-finalen blev snabbt en utdragen historia när Grey Goose (Sa Karlsson) rusade undan i en stor ledning. Lärlingen Fredrik Janetzky tog det lite mer piano ombord på innerspårets Charmed Star.

 Charmed Star

Först i ingången till sista sväng sände han ut sexoddsaren i spåren, fångade in ledaren i början av upploppet och vann till slut lätt med ett par längder före Half Girl (M Friberg).

Charmed Star tog sin andra seger i årets sjätte start.

- Charmed Star är en häst som måste gå bakifrån. Det är tyvärr inte alltid han får det lopp han behöver, men idag gjorde Fredrik allt rätt, berömde tränare Peter Jardby, som äger USA-importen tillsammans med US Star Racing.

Rätt V4-rad betalade 1 260 kronor fördelat på 981 system.

Seger trots sämsta utgångsläget

La Indiesita är ytterligare en treåring som kan vara värd att följa framöver. Ofördelaktiga startspår 14 var inget som hindrade den irlandsfödda fuxan från att lägga beslag på den översta pallplatsen i lunchens avslutande treårsmaiden över raska 1 200 meter.

La Indiesita

Copton Place-dottern fick en fin start för Manuel Santos och från en position strax bakom tätduon Chainsaw (A Brown) och Mummy’s Grand (De Oliveira) kopplade stoet segergreppet i god tid före mållinjen.

- La Indiesita köptes på Breeze Up i Irland. Tyvärr visade det sig att hennes knän var urkalkade så hon har varit avställd hela vintern. Men det ser ut att vara en bra häst och det första stora målet blir ett lopp i IKC-serien på Täby Galopp, sade tränare Elisabeth Gautier, som äger La Indiesita tillsammans med Peter Uppströms PELU Läkarpraktik AB.

Debuterande Dolphin’s Smile (E Chaves) spurtade plusbetonat sista biten men utgjorde aldrig något riktigt hot mot vinnaren, som avgjorde med en knapp längd. Rikshästen Hands Up kom aldrig riktigt in i matchen och skar mållinjen som tia.

Onsdagens totalomsättning landade på 3 543 563 kr. Nästa tävlingsdag på Jägersro är tisdagen den 27 maj med bland annat Voterlöpning.

> Se fler bilder på svenskgalopp.smugmug.com

>Se dagens målfoton via länk längst upp till höger

- SO

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.