Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Barny vann Övrevoll Sprint Cup

17 maj 2019

Idag, på Norges nationaldag, tävlades det på den norska banan Övrevoll. Två svensktränade hästar tog hem varsitt lopp, Fiftyshadesfreed och Barny som vann dagens huvudlöpning Övrevoll Sprint Cup. Svenskägda Seaside Song vann också E Nagell Erichsens Hoppelöp.

Barny
Barny (arkivbild)
 

Nathalie Mortensens Barny (Eishin Dunkirk) har inlett 2019 på ett strålande sätt. I årsdebuten vann Barny Sunday Special med 60 000 kronor till vinnaren på Göteborgs galoppbana. I dag startade Barny på Övrevoll. Det blev ytterligare en seger då han under lärlingen Kaia Sofie Ingolfsland tog hem Övrevoll Sprint Cup. Tvåa blev Simmys Copshop som bara var en hals efter vinnaren.

Barny är uppfödd av Rävdansens Stuteri och han tränas av Annette Stjernstrand, väl assisterad av sin dotter Nathalie Mortensen. Full pott hittills i år för den gode Barny som idag kunde lägga ytterligare 85 000 norska kronor på kontot och närmar sig en miljon ingalopperade kronor med stormsteg.

 

Första årssegern för Fiftyshadesfreed

fiftyshadesfreed
Fiftyshadesfreed (arkivbild)
Foto: hesteguiden.com

 

Lennart Jarvéns kämpe, åttaåriga Fiftyshadesfreed (Verglas) startade för andra gången i år på sin favoritbana Övrevoll. Efter en lite trevande inledning i årsdebuten var Fiftyshadesfreed nu segermogen och tog hem en kvalitativ sprinterlöpning med en dryg längd före Visiteur Du Pom. Det här var valackens 14:e seger som togs i karriärens 60:e start. Sandro De Paiva red Fiftyshadesfreed till seger och han vann ytterligare ett lopp under eftermiddagen med Baltic Eagle (Wido Neuroth).

 

Från dagens tävlingar på Övrevoll noterar vi också:

Att Stall Irish Coffee - Easys fina sto Seaside Song (Harbour Watch) årsdebuterade med en fin seger i Fam E Nagell Erichsens Hoppelöp. Med Carlos Lopez i sadeln vann Seaside Song med en dryg längd tillgodo på Angel Love. För det belönades stoet, som tränas av Cathrine Erichsen, med 120 000 norska kronor.

Att team Petersen/Schistl vann dubbelt. Segerhästarna hette Privilegiado (Sea The Moon) och Wishforme (Center Divider)

Att lärlingen Alan Wallace tog en dubbelseger med hästarna Black Million (Gina Mathisen) och Deecider (Tina Smith)

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer