Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Åtta segrar och en förlust: Val De Mar var jobbigaste Derbyvinsten

2 juli 2017

Vid nio tillfällen fram till den 16 juli, då Svenskt Derby kommer att ridas för hundrade gången, kommer vi att låta Fredrik Johansson berätta om sina Derbyminnen. Han kommer att minnas sina åtta segrar, men också en förlust. Här minns Fredrik sin seger med Stall Perlens Val De Mar.

Fredrik Johansson square

”Jag har nog aldrig jobbat så mycket för en Derbyseger. Val De Mar [tränare Wido Neuroth] var en stor och maffig typ, men också tungriden. Han var inte kvickast den första biten utan vi satt en bit bak, inte helt fel eftersom jag hade överblick över fältet. På baksidan började vi avancera, det är ungefär som när du rör dig på en flygplats eller i en stor folksamling – det gäller att hänga på där det rör sig snabbast framåt.

Nu hade vi också turen att få luckan i tredjespår och kom fram bra, jag visste också att jag hade en häst som går hela vägen in i mål. Jag hade full koll på hästen invändigt, men hade inte en chans att ha koll på den utvändige. Jag fick jobba hela vägen in och var väl inte säker på seger förrän vi passerat linjen. 2002 var ett kul år, då vann jag min 1000:e seger också, det var på Jägersro med Omara.”

Anders Engman

Se Derbyloppet från 2002 här

Resultat Svenskt Derby 2002

1) Val De Mar (Fredrik Johansson), 2 Royal Experiment (Fernando Diaz), 3) Hovman (Le Tölböll), 4) Peruginos Flyer (Larissa Tandari Lundqvist), 5) Reference Lady (Mark Larsen), 6) Lifar (Manuel Santos), 7) The Khamsin (Kim Andersen), 8) Easy Boy (Jimmy Quinn), 9) Porsa System (Luis Villarroel), 10) Mr Adams (Yvonne Durant), 11) Damachida (Trine Langvad), 12) Godspeed (Rebecce Colldin), 13) Power of Steel (Jacob Johansen), 14) Calistoga (Niel Pollard), 15) Don Swann (Nicholas Cordrey).

Vinnarodds: 3,66
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer