Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Åtta segrar och en förlust: Förlusten med Sir Lando

26 juni 2017

Vid nio tillfällen fram till den 16 juli, då Svenskt Derby kommer att ridas för hundrade gången, kommer vi att låta Fredrik Johansson berätta om sina Derbyminnen. Han kommer att minnas sina åtta segrar, men också en förlust. Den här gången berättar Fredrik om förlusten med Sir Lando.

sir lando fredrik johansson
Sir Lando och Fredrik Johansson cantrar till start på Jägersro

 

Fredrik Johansson berättar om Svensk Derby 2010 då han red Sir Lando:

-Både jag och Wido [tränaren Wido Neuroth] trodde på en riktigt bra chans, även om vi visste att Sir Lando egentligen var klassen bättre på gräs och banan dessutom var blöt. Vi fick en bra start och kunde hitta en fin position, egentligen kändes allt perfekt fram till varvet från mål då vi blev pårida bakifrån – och det var i den situationen som vi förlorade loppet.

Sir Lando gick hyggligt tillslut, men vi var slagna av Moe Green redan i slutsvängen och vi fick även släppa Aces Star förbi oss den sista biten. Moe Green var riktigt bra, men Sir Lando var halt efter loppet p.g.a. påridningen och vi var väl rätt övertygade om att han vunnit loppet om vi inte blivit störda. Det kändes lite surt att inte få vinna efter en sådan händelse.

Anders Engman

Se loppet här

Resultat Svenskt Derby 2010
1) Moe Green (Rafael Schistl), 2) Aces Star (Per Anders Gråberg), 3) Sir Lando (Fredrik Johansson), 4) Giant Sandman (Espen Ski), 5) Chenango (Lennart Hammer), 6) Halos in the Hall (Valmir de Azeredo), 7) Dustin (Manuel Santos), 8) Major Calloway (A Munro), 9) Academy Wing (Elione Chaves), 10) Western Memory (Carlos Lopez), 11) Diamool (Jacob Johansen), 12) Hurry Lime (Shane Karlsson).
Odds: 2,84
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep Derbykurva
Veckosvep Derbykurva

Efter söndagens Derbyfest på Jägersro är det dags att blicka framåt mot en ny spännande galoppvecka. Både Övrevoll och Klampenborg arrangerar tävlingar. Sedan bjuder Bro Park in till en fullspäckad söndag med Lelles Open Mile (L) som russinet i kakan. På den internationella scenen avgörs Irish Oaks på lördag. Läs mer

Admiral De Vega
Admiral De Vega

Det är tätt mellan storloppen just nu. Lelles Open Mile är söndagens stora huvudnummer på Bro Park. Fem hästar ställer upp i Listed-löpningen, som har en samlad prispott på 400 000 kronor. Läs mer

Celtic Lullaby Svenskt Derby IMG_6828

13 juli 2025 | Nyhet

Svensk segerglädje i Derbyt

Celtic Lullaby Svenskt Derby IMG_6828

Svenskfödd, svenskägd och en hemmahäst. Det blev ett stort jubel när Celtic Lullaby, tränad av Nina Lensvik, vann Jockeyklubben Svenskt Derby – elegant framlotsad av Nicolaj Stott. Läs mer