Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Åtta segrar och en förlust

27 mars 2017

Vid nio tillfällen fram till den 16 juli, då Svenskt Derby kommer att ridas för hundrade gången, kommer vi att låta Fredrik Johansson berätta om sina Derbyminnen. Han kommer att minnas sina åtta segrar, men också en förlust. Först ut är Fredriks första seger i Svenskt Derby; Palatal.

Fredriks Derbyparad började 1996 med Palatal:

-Jag hade tillbringat vintern i Hongkong och hade ett kontrakt att rida för Wido Neuroth den säsongen, men när Wido inte hade någon häst för den Svenska Derbyt så öppnade sig möjligheter. Flemming Poulsen ringde mig och berättade att han hade en bra häst, Palatal, men jag hade så svårt att förstå hans danska att vi började prata engelska med varandra.

Vi kom överens och jag kände att det var en fin häst, men jag fick också höra från Stockholm att Songline inte gick att slå. Jag trodde i alla fall på min häst och under loppet såg jag att Songline pullade hårt. Runt sista kurvan tryckte Gunnar Nordling på med American Boy, Janos Tandari svarade med Songline medan jag inte behövde bruka Palatal för fullt. Strax innan upploppet började jag rida och vi avgjorde lätt, Songline fick betala priset för att han legat på under loppet och tröttnade den sista biten.

Kommer jag ihåg rätt så firade vi sedan segern på Kungsparken. Och då, efter min första seger i Svenskt Derby, kunde jag aldrig drömma om att jag skulle få vinna loppet sju gånger till!

 

Resultat Svenskt Derby 1996

1) Palatal (Fredrik Johansson),
2) Songline (Janos Tandari),
3) Black Diamond (Yvonne Durant),
4) American Boy (Gunnar Nordling),
5) Electro Sacc (Nicholas Cordrey),
6) Hopalong Cassidy (Mikael Wiking),
7) Novaknight (Per–Anders Gråberg),
8) Malyfra (Kim Andersen),
9) Lord Sullivan (Fernando Diaz),
10) Red House (Linda Reuterskiöld),
11) Eko Raffles (Mark Larsen),
12) Kasatonow (Susanne Berneklint),
13) Lost and Found (Trond Jörgensen),
14) King of Sweden (Manuel Santos),
15) Lansky (John Fortune).

Vinnarodds: 8,06.

Se Palatals vinnarlopp här:
https://www.youtube.com/watch?v=Fsxm-cKkhcI

 

Anders Engman

Du vet väl att Svenskt Derby 2017 har en alldeles egen hemsida www.svensktderby.se  Där kommer nyheter och information om årets upplaga av Svenskt Derby som rids på Jägersro den 16 juli.
 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.