ATG anmäler Svenska Spel

16 december 2020

ATG har lämnat in en stämningsansökan avseende Svenska Spels användning av kännetecknet Trav & Galopp. "Det här handlar om att säkra den svenska hästsportens framtida försörjning", säger Hasse Lord Skarplöth, CEO på ATG. 

AB Trav och Galopp (ATG) har i dag, i samråd med ATG:s juridiske företrädare, inlämnat en stämningsansökan avseende Svenska Spels användning av kännetecknet Trav & Galopp i företagets marknadsföring av sina spel på hästar. Stämningsansökan avser bland annat hävning av varumärke på grund av intrång i ATG:s företagsnamn och är inlämnad till Patent- och Marknadsdomstolen vid Stockholms Tingsrätt.

- ATG har inget emot konkurrens. ATG tycker att konkurrens är bra. Men de regler och rättigheter som finns ska respekteras. Att skydda våra varumärken är vår skyldighet gentemot våra ägare, Svensk Travsport och Svensk Galopp, och alla tiotusentals i landet som har hästsporten som sin näring. ATG är det enda spelbolaget som bidrar till hästsportens välmående, så det här handlar om att säkra den svenska hästsportens framtida försörjning, säger Hasse Lord Skarplöth, CEO på ATG. 

ATG:s juridiske företrädare Per Ericsson, på advokatbyrån Gulliksson, kommenterar anmälan:

- ATG har sedan 1973 ensamrätt för kännetecknet ”Trav och Galopp” genom registrering av sitt företagsnamn vid Bolagsverket och vi hävdar att Svenska Spels nuvarande användning av ”Trav & Galopp” i sin marknadsföring av företagets spel på hästar utgör ett intrång i ATG:s företagsnamn. Vi har gjort Svenska Spel uppmärksamma på detta, men Svenska Spel har trots detta valt att fortsätta med utnyttjandet av Trav & Galopp i sin marknadsföring för spel på hästar. Därför har vi nu valt att lämna in en stämningsansökan mot Svenska Spel, vilken kommer att prövas av Patent- och Marknadsdomstolen.”

Texten finns också att läsa på ATG.se

Fler nyheter, artiklar och annonser

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

10 april 2025 | Nyhet

Staten lämnar ATG

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

Riksdagen beslutande nyligen om förändringar i spellagstiftningen som bland annat innebär att staten lämnar över kontrollen av spelbolaget ATG till dess ägare Svensk Travsport och Svensk Galopp. Torsdagen den 10 april undertecknade regeringen tillsammans med Svensk Travsport och Svensk Galopp ett långsiktigt avtal som säkerställer den ägarledda modellen i ATG samt förutsättningar, statlig insyn och finansiering av Hästnäringens Stiftelse (HNS). Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopp har genomfört en strategisk omorganisation som ett led i ett långsiktigt arbete med att anpassa verksamheten till en föränderlig omvärld och förutsättningar. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Med anledning av en artikel som publicerats i Expressen den 19 mars 2025 vill Svensk Galopp förtydliga att inget slutgiltigt beslut har fattats om galoppsportens framtida anläggning i Skåne. Läs mer