Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Årsdebut för Stall Medeas Typhoon Season

28 april 2015

Det är tätt på given mellan Skandinaviens galopptävlingar. Imorgon bjuder Täby Galopp på lunchtävlingar med nio lopp. Publiken bjuds bland annat på två hinderlopp och Riksgaloppören Typhoon Season som gör årsdebut för Stall Medea.

På morgondagens onsdagslunch är det dags för hinderpremiär 2015. Det är Reinhold Swartlings Memorial, ett häcklopp över 3800 meter där SRS AB:s Calvados (se bild ovan) blir stor favorit. Calvados får sin ordinarie jockey Tobias Hellgren i sadeln och Dennis Perssons adept, som nu har blivit tio år, hade en kanonsäsong ifjol. Han utmanas främst av familjen Twomeys Lataradud som har årsdebuten avklarad i ett slätlopp där han visade fin form som tvåa bakom Carolingian. Det kan bli ett sevärt upplopp!

I dagens andra hinderlopp, en novis-steeplechase över 3500 meter gör Qwintus-Qwintus HB:s Moss Cloud Sverigedebut. Moss Cloud köptes i höstas på auktion och har en del fina meriter att peka på från sitt gamla hemland. Moss Cloud tränas även han av Dennis Persson och han rids av Tobias Hellgren. Dennis sadlar även ut Rockinger som inte fick till det i lopp under fjolåret men som vi vet har en hel del kapacitet på släta banan. Dessa två ställs bland andra mot Charlotte Dillners Symphonias Wilmar som ifjol vann två av fyra starter.

typhoon season square
Typhoon Season och Madeleine Smith genrepar inför onsdagens lopp

Madeleine Smith har varit med i Riksgaloppen i två år. Det har blivit seger båda gångerna och nu är förväntningarna höga då hennes Riksgaloppör Typhoon Season aviserar årsdebut. Han genrepade under söndagens Riksgaloppkickoff och såg då mäktig ut över upploppet. Madeleine kommenterade då att det fanns en hel del krut under motorhuven på Typhoon Season men att han bara har fått två jobb och på intet sätt är toppad för uppgiften. Gissningsvis blir det mycket orange i publiken på onsdag, det är ju Stall Medeas färger och delägarna brukar klä sig helt eller delvis i orange när det vankas tävling. Vinner Typhoon Season på onsdag blir det gissningsvis ett stort segervrål bland Stall Medeas delägare.

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com