Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Arrogate toppar världsrankingen

20 april 2017

I den senaste världsrankingen, The LONGINES World's Best Racehorse Rankings, för hästar som har startat 2017 toppar Arrogate listan.

arrogate square
Foto:racingfotos.com

Efter den imponerande segern i Dubai World Cup (Gr1) toppar nu Arrogate listan i the LONGINES World’s Best Racehorse Rankings for 2017.

Nedan följer de fem högst rankade hästarna. Observera att det gäller hästar som har startat mellan den 1 januari 2017 och den 9 april 2017. Till höger i parentes anges det land som hästen tränas i.

1. Arrogate (USA) 134 (USA)
2. Winx (AUS) 132 (Australien)
3. Gun Runner (USA) 123 (USA)
3. Hartnell (GB) 123 (Australien)
3. Jack Jobbs (GB) 123 (England) 

Hela listan hittar du till höger här på sidan.

Mer information om LONGINES World’s Best Racehorse Rankings hittar du på IFHA sida http://www.ifhaonline.org

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer