Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Arrogate megafavorit i Dubai World Cup (Gr1)

24 mars 2017

På lördag, klockan 17.45 svensk tid avrids den 22:a upplagan av ökenklassikern Dubai World Cup med sina hiskeliga tio miljoner USD i samlad prissumma. Demontränare Bob Baffert jagar en tredje inteckning i bataljen över 2000 meter på Meydans dirttrackbana – detta med fenomenet Arrogate som sadlas ut som den största favoriten i loppets historia.

arrogate square
Arrogate och Mike Smith
Foto: racingfotos.com

 

Tävlingarna från Dubai World Cup kommer att visas på ATG-live där du även kan spela vinnare, komb, plats och trio i samtliga lopp. V4 spelar du i lopp 6-9

 

Amerikanske Bob Baffert har allt sedan den första upplagan av Dubai World Cup 1996 då Cigar vann, varit en flitig gäst i ökenmetropolen. 1998 sadlades Silver Charm ut till vinst efter en stenhård duell med Swain och tre år senare var det Captain Steves tur att få äntra vinnarcirkeln till publikens stora jubel. Inte mindre än tio av de tidigare 21 vinnarna av Dubai World Cup har tränats i USA och i årets upplaga försvaras de amerikanska färgerna av en superstark kvintett där alltså fyraårige Arrogate spelar ”förstafiolen”…för att uttrycka sig mer än blygsamt!

Arrogate, en son till ultrabeskällaren Unbridled´s Song, gör blott sin åttonde start i livet, men det kan man inte tro då man synar hästens banksaldo. Lite drygt 100 miljoner kronor har hästen tjänat under sin korta, men ytterst imponerande och intensiva karriär så här långt och på lördag kväll kan alltså ytterligare cirka 60 miljoner adderas till den redan sprängfulla bankboken.

Arrogates karriär inleddes så sent som i april förra året, detta som knappt slagen trea över alldeles för kort distans. Efter ”debaclet” i debuten har Bob Bafferts adept tagit sex raka och imponerande segrar. Genombrottet kom i anrika Travers Stakes på Saratoga i somras och efter det har den fyraårige Juddmonte-hingsten hunnit med segrar i Breeders Cup Classic på Santa Anita samt även i det nyinstiftade Pegasus World Cup på Gulfstream Park tidigare i år. På lördag ska alltså Arrogate bemästra det oerhörda favorittrycket tillsammans med jockeyn Mike Smith.

Han (Arrogate) har funnit sig väl tillrätta och nu handlar det bara om att hålla honom sund och på gott humör, berättade Bob Baffert för Blood Hose reporter i går morse.

Nu när vi lottats till startspår nio känns det som en del av pressen försvann. Vi vet att vi har en exceptionell häst och han är den stora favoriten – trots allt måste vi ha ”racing luck”, fortsatte Baffert.

Just nu spelas Arrogate till ett odds i trakterna av 1.30 hos de internationella bettingbolagen och i och med det är fyraåringen den tyngsta favoriten i loppet 21:åriga historia. Det normala är att Arrogate bara vinner loppet med typ fem längder, men motstånd saknas inte och alla lopp ska som bekant ridas.

Bob Baffert sadlar även ut fjolårets måltrea Hoppertunity (e. Any Given Saturday) och andas försiktig optimism.

Hoppertunity är säkerheten själv, gör mig aldrig besviken. Det är som om du är i Las Vegas och spelar Black Jack, får ett ess och dealern frågar om du vill ha försäkring? Hoppertunity är min försäkring i årets upplaga av Dubai World Cup, kommenterade Bob Baffert vidare.

Mike De Kock tar ut Mubtaahij (e. Dubawi), måltvåa i fjol bakom California Chrome, men femåringen lottades till utvändiga startspår 14 och måste ha en massa tur under vägen för att rå på storfavoriten Arrogate.
 

Erik Ivares
 

Dubai World Cup (Gr1) rids över 2000 meter DT och har en total prissumma på 10 000 000 USD. Loppet rids som sista loppet på lördag 25 mars, klockan 20.45 lokal tid vilket innebär 17.45 svensk tid. Totalt rids 9 lopp under kvällen på Meydan, sex med Grupp 1 status och tre Grupp 2 lopp. Loppen kommer att visas på ATG-live i extrakanalen och du kan spela vinnare, komb, plats och trio i samtliga lopp samt V4 i lopp 6-9.

Länk till ATG.se där du hittar startlistor, kan spela och se loppen live

Länk till emiratesracing.com där du kan läsa artiklar inför tävlingarna och se program och lopprepriser

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer