Åringskatalogerna ute nu

24 augusti 2020

Nu finns årets åringskataloger ute. De ligger på nätet och kommer inom kort även att kunna hämtas på Jägersros och Bro Parks sekretariat.

De datum som gäller för årets åringsauktioner är den 11 september Scandinavian Open Yearling Sale går av stapeln på York Stutteri där 15 av 88 utbjudna åringar är svenskuppfödda.  

Den 22 september är det dags för SÅEF:s åringsauktion Happy Tammsvik inte långt från Bro Park. Där bjuds 106 svenskuppfödda åringar ut till försäljning.

Observera att det endast är åringar som säljs på Happy Tammsvik som är berättigade att anmälas till Jockeyklubben Magic Million 2019 med en miljon kronor i total prissumma. Detta förutsatt att hästen byter ägare inne i auktionsringen.

Du vet väl att svenskuppfödda hästar får 40% extra i prissumma som 2-, 3- och 4-åringar när de tävlar i lopp som är öppna för importer? Självklart mycket förmånligt så satsa på att köpa en svenskuppfödd häst i höst. Varför inte gå ihop med kompisarna eller familjen och köpa en häst ihop. Då kan ni ha mycket kul tillsammans och delad glädje är ju dubbel glädje.

Lotta Malmborg

 

Relaterade länkar

Klicka här för att komma till SÅEF:s hemsida

SÅEF:s katalog hittar du här

Klicka här för att komma till Scandinavian Open Yearling Sales hemsida

Scandinavian Open Yeraling Sales katalog hittar du här

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här

Patrick Wahl TOP
Patrick Wahl TOP

Patrick Wahl har tillhört absoluta toppen bland galopptränare i Sverige och Skandinavien senaste 20 åren, varav han de senaste sju åren alltid slutat på pallplats i tränarligan för intjänade prismedel. För honom har de stora framgångarna kommit med svenskuppfödda individer – ett medvetet valt grepp för sin egen och ägarnas verksamhet. Läs mer

Staffan Lidbeck 19.24.32
Staffan Lidbeck 19.24.32

Staffan Lidbeck har haft hästar intill sig i stort sett hela livet. Framgångar har han haft inom fälttävlan, men också i sin profession som veterinär. En av hans absolut största hobbies är galoppsporten – och inte minst uppfödning. För honom är det en gåta att det inte föds fler galopphästar varje år – och hoppas på ett trendbrott framöver. Läs mer