Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Arabda och Pistol till start i Dubai

12 januari 2017

På torsdag är det dags för de första svenska hästarna att tävla på Meydanbanan i Dubai. Först ut är Patrick Wahls duo Arabda och Pistol.

Det är tre svenska tränare med totalt sju hästar som befinner sig i Dubai. Från Jägersro kommer Dubaiveteranen Fredrik Reuterskiöld somhar med sig Mr Ascots Giftorm och Lennart och Inger Linells duo Breakdancer och Sasha Waltz. Bro Park har två tränare på plats, Roy Arne Kvisla och Patrick Wahl. Roy Arne har med sig Teleko Racings Victor Kalejs och Stall Saving - Easys Saving Kenny medan Patrick har rest dit med Rävdansens Stuteris Pistol och Stall Arabda Racing - Easys Arabda.

På torsdag sadlar Patrick Wahl ut båda sina hästar till start på Meydan. Det blir Elione Chaves som sköter tyglarna på båda Patricks hästar.

-Jag kom till Dubai igår tillsammans med Ivan och Berit Sjöberg från Rävdansens Stuteri. Imorgon kommer flera av Arabdas ägare att ansluta till truppen. Jag har varit i stallet idag och hästarna ser jättefina och harmoniska ut. Det ska bli väldigt spännande men jag är medveten om att det är ett väldigt tufft motstånd. Pistol har tyvärr dragit bricka ett vilket är en nackdel för honom då han vanligtvis brukar tappa i början av loppen. Arabda däremot fick nummer fyra vilket är mitt i prick för henne. Vi får se och lära på torsdag så får vi se hur långt det räcker, säger Patrick Wahl som är oerhört imponerad över de fantastiska resurser som finns i Dubai. Hästarna har varsin groom som sköter om dom och det finns bland annat möjlighet att simma hästarna.

 

Meydan torsdag 12 januari

Klicka på resp lopp för att komma till själva programsidan

Lopp 4 Mina Hamriya 1600 dt total prissumma 125 000 USD
loppet rids klockan 17.15 svensk tid

Nr 12 (spår 1) Pistol (Patrick Wahl / Elione Chaves / Rävdansens Stuteri)

pistol square
Pistol

 

 Lopp 5 Mina Rashid 1600 gräs total prissumma 125 000 USD
loppet rids klockan 17.50 svensk tid

Nr 9 (spår 4) Arabda (Patrick Wahl / Elione Chaves / Stall Arabda Racing - Easy)

 arabda gråberg lanwades stud stakes 2016
Arabda

 

emiratesracing.com (program, resultat etc)
Länk till nedladdning av appen ERA där du kan se loppen live och där du får resultaten
Länk till Dubai Racing (kolla vilken kanal som sänder) Troligtvis länk 3

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com