Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Anders Herlin drömmer om Grand National

15 juni 2018

Anders Herlin sadlar ut favoriten i Grand National på Strömsholm imorgon, Truckers Glory som rids av Christopher Roberts.

Truckers Glory square

Anders Herlin från skånska Torna Hällestad har en dröm; att vinna Grand National, Skandinaviens största och mest krävande hinderlopp, på vackra Strömsholm. Hans Truckers Glory blir favorit, men Anders tar inte ut något i förskott.

Nej, alla löpningar ska ridas och i Grand National är det inte bara att ställa ut skorna.

Anders är amatörtränare, har sysslat med hästsport i olika former i många år, men har aldrig haft någon lycka på Strömsholm. Tre gånger har han startat hästar i den anrika löpningen, men ännu har ingen kommit till mål.

# En gång pullades hästen upp.
# En gång fick hans häst en knuff så den gick omkull.
# En gång slutade resan i tionde hindret.

Men nu startar alltså hans Truckers Glory som favorit och med bara fyra konkurrenter är risken för störningsmoment i alla fall lite mindre.

Det gäller att inte ha otur, eller i alla fall inte så mycket otur.

Truckers Glory hinder

Truckers Glory hittade Anders på en auktion i Doncaster för 1,5 år sedan. Han brukar köpa relativt billiga hästar, men dagen gick utan att Anders kunnat köpa något och goda råd var dyra. Truckers Glory kom upp i ringen, Anders kollade snabbt att hästen såg fräsch ut och viftade till – men en engelsman bjöd emot. Nytt bud från Herlin, samtidigt som engelsmannen också bjöd.

Jag visste inte riktigt vad som hände eller vem som fått hästen, men jag stod i alla fall kvar och de kom till mig med kontraktet.

För 3500 pund blev han alltså ägare till en genomärlig häst som i sina starter för Herlin aldrig varit sämre än fyra och som är obesegrad i år (två segrar och 90 000 kronor in på Blommeröd). Men nu är det något helt annat, 4500 meter och 16 hinder som väntar.
Anders Herlin är redo, Truckers Glory är redo och ryttaren Christopher Roberts känner både banan och hästen.

Nyckeln till seger? Kanske hinder tio, nästan två meter högt och hästarna ska hoppa genom riset utan att tveka och tappa fart.

Vid halvtretiden på lördagseftermiddagen vet vi om Anders Herlin brutit den dystra sviten i Svenskt Grand National.

Läs om banan hinder för hinder:

 Anders Engman

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.