Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Anders Hedström har gått ur tiden

29 april 2015

En av galoppsportens äldsta entusiaster har gått bort. Anders Hedström var född 1923 och började gå på Ulriksdal redan som tonåring tillsammans med äldre släktingar.

Han utbildade sig till jurist och blev så småningom lagman i Svea hovrätt, 1983-1990. Galoppsporten fångade upp hans juridiska kunskaper och utsåg honom till ordförande i Högre skiljedomstolen 1983-1986.

Han invaldes i Jockeyklubben 1979, som han tillhörde fram till sin bortgång. Han representerade även Jockeyklubben i SGC:s fullmäktige under flera år.

Som pensionär behöll han galoppintresset och besökte ofta Täby Galopp.
 

Björn Eklund

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer