Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ana O’Brien rider på Bro Park

3 juni 2016

Anastasia "Ana" O'Brien är nu klar för den kvinnliga jockeyturneringen på Bro Parks invigning den 19 juni.

Anastasia O'Brien tillhör en världens absolut mest kända galoppfamiljer. Pappa Aidan tränar på Ballydoyle för giganten Coolmore. Han har vunnit allt flera gånger om och startar 5 av 16 hästar i lördagens Engelska Derby.

Tre av barnen O’Brien är eller har varit jockeys. Mest känd är Anas storebror Soseph som vunnit många Grupp 1 löpningar inkl. Engelska Derbyt. Joseph har dragit sig tillbaka som ryttare (viktproblem) och startar nu upp som tränare.

Ana började tidigt sin jockeykarriär och vann första segern på Dundalk 2013 som sextonåring. Än så länge har studierna prioriterats men över 30 segrar, nu som 19-åring, finns i bagaget. Stor uppmärksamhet blev det då Ana som första kvinna 2014 red i Grupp 1 löpningen Irish Oaks.

Ana kommer att rida i det internationella laget i jockeyturneringen under Bro Parks invigning den 19 juni.

Bo Gillborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer